Idekureó aaaaa...

15. září 2010 v 10:39 | Sykysan |  BLOGOVÁNÍ
Minulou neděli jsem zažil nečekaně(a příjemně překvapen) japonsky laděný den, který si rozhodně zaslouží vlastní blogový článek. Jelikož mi ten den odpadla jedna akce, neváhal jsem a okamžitě se rozhodl večer zajít na představení Malého divadla kjógenu. Byl jsem předen smířen s tím, že nebudu moct, ale štěstí mi přálo. Výjmečné tohle představení bylo hlavně proto, že se herci MDK objevili na jevišti společně s Šigemajou Motohikem. Ale to předbíhám.

Den začal spontánně ochutnávkou sushi z asian bistra ve Vaňkovce. Nejdřív se mi do toho moc nechtělo, ale nakonec jsme se s přáteli dohodli, že koupíme společně jedno neškodně vypadající menu. Neříkám, že to bylo úplně špatné, ale ingredience nebyly moc čerstvé a ten obarvený křen vydávaný za wasabi tomu moc nepomohl. Ale překonal jsem se sníst pár plátků zázvoru. Kdybyste mě znali, tak nejspíš teď třeštíte oči, protože já a zázvor nejsme zrovna kámoši. Popravdě si myslím, že zázvor na povrch země vyzvracel Satan.

sushinka


Pak den pokračoval cestou do IKEA obchoďáku porozhlédnout se po rámech na Final Fantasy plakáty které můj sekundatnt úspěšně ukořistil na letošním Advíku. Rámy stejně tak úspěšně koupeny a dopraveny domů. Až ty skvosty pověsíme tak se to tu nejspíš taky dozvíte:-) To už byl čas znovu vyrazit do města na Malé divadlo kjógenu.

Při cestě na představení mě na svoboďáku zastavila skupinka japonců(?????) a požádali mě, jestli bych je nevyfotil u fontány. Blikl jsem, naprosto je odzborjil svou lámanou frázovitou japonštinou a nechal je opařené v závěsu za mnou. Dvacet minut před začátkem už jsem seděl na nádvoří Místodržitelského paláce. Představení začalo vtipným úvodem(jak jinak). Zbytečně se nic nezdržovalo a šlo se rovnou na věc. První zahranou fraškou byl nový kousek tohoto divadelního spolku. Brněnská premiéra frašky Susugigawa (Fraška o kádi) se povedla na výbornou. Publikum se nepřestávalo smát a herci odvedli výbornou práci. Důkaz, že se to i po letech stále vyplatí. Tohle bylo překvapivě ale jen rozehřívání. Druhá fraška byla všem už známá Šimizu (Horský pramen) avšak tradične netradične vyvedena v originálním japonském znění. Jako, já si o těch našich českých kjógenistech myslím jen to nejlepší. Jsou opravdu dobří a mám je hrozně rád, ale jakmile na pódium vstoupí japonec, nedá se nic dělat a jen přiznat, že naši hoši jsou teprv na začátku. Japonci to mají prostě v krvi a je to uplně jiná dimenze, ani se to vlastně nedá srovnávat. Trapně jsem se ani nesmál, protože se mi brada válela někde u tenisek. Dýchlo na mě pravé Japonsko. Tohle bylo ale překvapivě taky jen rozehřívání. Na konec to nejlepší. Unikát. Japonsko-česká verze frašky Papouškování (osobně můj nejoblíbenější kousek) . Brečel jsem smíchy. Opravdu jsem se reálně popadal za břicho. Kjógen dostal úplně nový rozměr. Smích neustával a tohle představení zaslouženě sklidilo obrovský potlesk. Nedá se to moc dobře popsat, to se musí vidět. Doufám, že se takovéto experimenty budou opakovat častěji.  Z centra Brna jsem odjížděl dobře naladěn a s úsměvem na tváři a k tomu cumlal matcha bonbón přímo z Japonska. Na konec přikládám pár fotek za samotných představení.

Úvod
kj1

Fraška o kádi
kj2
kj3
kj4
kj5
kj6

Horský pramen
kj7
kj8
kj9

Papouškování
kj10
kj11
kj12
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Calwen Calwen | 15. září 2010 v 13:16 | Reagovat

Jo jo, ten večer byl úžasný. Pan Motohiko byl skvělý, Tarókadža v jeho podání prostě neměl chybu, zvlášť, když zbytek souboru hrál česky. A díky Sykymu teď vím, kam nemám chodit na sushi. :) Arigato.

2 Moti Moti | Web | 25. října 2010 v 10:05 | Reagovat

Pro mě osobně to sushi byla zajímavá zkušenost. Uvědomil jsem si, že je to prostě jídlo jako každé jiné a jako takové se dá připravit jak dobře, tak špatně. A stejně jako u guláše rozlišujeme na dobrý a špatný a ne na guláš a co už není guláš, protože to nesplňuje naše očekávání, tak je i dobré a ... méně dobré sushi. =oD
Takže bych Calwen stejně doporučil si tam zajít. Třeba ti bude chutnat (já to snesl) a nebo třeba byl jen kuchař nemocný a někdo za něj zaskakoval, nebo použili maso z várky pomstychtivých lososů, kteří se prostě rozhodli po smrti nechutnat dobře. ^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
SEO