AKICON 2010

15. listopadu 2010 v 15:23 | Sykysan |  REPORTY
Stál jsem v sobotu 13. listopadu kolem desáté před dveřmi KC Zahrada v Praze a povídajíc si se svým sekundantem jsem přemýšlel jestli mě vůbec může Akicon s pověstí soukromnické ochlastávací párty něčím překvapit. Náznaku se mi dostalo o několik minut později. Organizátoři vpouštěli návštěvníky do budovy poměrně na čas! Co se to jenom děje? Další rána. Celé odbavení i se stáním ve frontě mně osobně trvalo asi jen minutu a půl. Začal jsem být čím dál tím nedůvěřivější. Dostal jsem se snad nějakou dimezionální trhlinou na brněnský Animefest? Po zkušenostech z letošního Advíku se přiznám, že jsem nebyl pražským conům zrovna nakloněn. Další facku jsem obdržel sekundu poté. Přivítal mě nádherně prosvětlený a přehledný interiér "zahrady". Ve středu átria se pěkně vyjímal stánek Zoner Press společne se stánkem Animefestu. O kousek dál skoro všem otaku známý prodavač plyšáků, přívěsku a dalšího nezbytného equipmentu. První dojem tedy velice kladný. Stále však zůstávala troška skepse na horší časy. Program jsme měli předem prozkoumaný a také pevně vybraný až do půlnoci, takže jsme nezaháleli a hned vyrazili do největšího ze sálů (pojmenovaného stylově Honšů). Zde nás totiž čekalo promítaní těch nejlepších AMV za poslední rok, pečlivě vybraných průvodcem této projekce Wolfiim. Jako vždy Wolfii elegantně a bez zbytečných keců uváděl jednotlivá AMV. Tato přednáška/promítání se překvapivě obešla bez technických potíží. Výběr samotných střihačských děl byl výborný a já se celou hodinu výsostně bavil.

Po promítání jsme spěchali na přednášku Můj rok v Japonsku. Jak bych to jen popsal. Na takovouto přednášku jsem čekal docela dlouho. Suchých informačních povídání o cestování Japonskem a studiu jsem slyšel už poměrně dost a tak jsem byl zvědav na přednášku sestavenou čistě ze zážitků a dojmů. Té se mi zde dostalo, ale neodcházel jsem z ní zas tak nadšený. Přiznávám, že to může být čistě subjektivní dojem, ale měl jsem celou dobu pocit, jako by byl Sogohan v Japonsku za trest. Ano, snažil se často a dá se říct, že i úspěšně odlehčovat povídání vtipnými historkami a půpovídkami, ale z celé přednášky sálala nezúčastněnost. Jako by si chtěl vzpomínky na Japonsko i přednášku co nejdřív odbýt. Doplňoval to podivnou gestikulací a uondaným přednesem. Bylo to velice zvláštní. Nikdy nedokázal u jednoho tématu zůstat a pečlivě ho rozebrat a ukončit. Vždycky to bylo tak nějak jedno. Vždyť o co jde. Je to fakt, ale k čemu to potom bylo. Po této přednášce nám vzniklo trochu prostoru se porozhlédnout po příjemných prostorech a nějakým omylem jsme se dostali na křest povídkové monografie Gymnázium příšer(jak se psalo v anotaci). Nečekaně to nebyl vůbec omyl, ale velice příjemný zážitek. Útlá knížečka Jiřího a Antonína Tasařových (na jejichž přednáškách jsem byl na Advíku 2010) byla pokřtěna mangovou korunní minerálkou a následně vydražena. Se svým společníkem jsme se pokusili tento vzácný kousek vydražit, ale nebyli jsme dost odvážní a nad 180 korun už se nám přihazovat něchtělo. Zvláště pak když jsem věděli že o pár metrů dál v átriu je krabice plná anime a herních soundtracků na které jsme měli zálusk. V sále jsme zůstali sedět a pomalu pozorovali jak se celý zaplňuje. Nebylo se čemu divit. Na programu byl totiž hintzu a jeho Střety s realitou. Přednáška která by měla být v komunitních letopisech zapsána tučným písmem. Vtipná na povrch, ale velice vážná v nitru. Hintzu brilantně nastavil zacadlo celému sálu, potožma celé otaku komunitě. Přednáška byla geniálně zarámována příběhem fiktivní postavy Sakury z (některým nechvalně známého...to je sporné) bestselleru Ninža z druhého patra(o které jsem psal už dříve). Prošlo se od problematiky "coming outu", přátel přes rodinu až po celkovou provázanost "reálného života" s tím komunitním. Přednáška, ze které by se mělo citovat, aby se dostala do širokého povědomí nejenom českým otaku.

S pocitem duševního vyvrcholení jsem se přesunul na další, zajímavě znějící, přednásku týkající se otaku komunity u nás. Otaku generace aneb časy se mění - celkem polopatický název přednášky mi měl napovědět o co asi půjde. Naivně jsem si to vůbec neuvědomoval. Říkam narovinu, chudák Chinchilla přišel s křížkem po funuse. Podobně identickou přednášku jsem obsolvoval nejméně dvakrát. A kdo byl na letošních dnech japonské kultury, musela ho jistě zarazit až neuvěřitelná podobnostn slajdů samotné prezentace. V žádném případě netvrdím, že Chinchilla kopíroval nebo snad kradl z letní hintzuovi přednášky. Podobnost je však nepopiratelná a svádí k temným myšlenkám. Proč mají zástupci nejstarší generace tendence v posledním roce tak moc bilancovat? Mají mindrák? Jsou nespokojení a tímto se s námi loučí a odchází snad do důchodu? Já bych se jim nedivil. Nejmladši nastoupená generace se z drtivé většíny skládá z uječených, arogantních, nevychovaných a sebestředných pubeťáků toužíc po jakémsi uznání za 0% vykonané aktivity. Jestli je tohle budoucnost komunity, tak nejspíš taky odejdu do předčasného důchodu. Rozhodně mám námět k přemýšlení...a doufám, že ty teď taky. Abych se vrátil k samotné přednášce, tak nebyla vůbec špatná, holt jen příšla pozdě. Zase se v ní trochu projevil módní neduh neodbytného a pseudo-důležitého výkladu z řad diváků (čti - buranské skákáni do řeči přednášejícímu a vnucování mu sveho názoru), který se tak často ukazuje zrovna na přednáškách tohoto typu. No a možná bych ještě dodal, že přednášet s půllitrem v ruce vypadá trochu primitivně(a je jedno jaká pověst vás předchází). Po tomto bodu programu probíhal v té samé místnosti Křest mangy Ve službách Nuly/Zero no Tsukaima. Ještěže už sedím na místě - říkal jsem si - určitě tu bude narváno. Mýlil jsem se asi tak moc jako Zaphod Beeblebrox o významu své existence. Bylo nás tam stěží 10 a to i s moderátorem a zástupkyní Zoner Press (mimochodem velice sexy zástupkyní). Nevěřil jsem svým očím. Takhle čeští otaku podporují vydávaní mangy v České republice? A to i při tomto (dá se říct prvním) významnějším titulu? Jen říkam...pak se nedivte. Křest byl zvládnut na dané prostory vpodstatě velice dobře, profesionálně. I když moderátor působil trošku jako robot s naprogramovanými otázkami i reakcemi na odpovědi.
Po křtu nám vznikl velký prostor pro odpočinek, strávení jak zážitků tak jídla a především pro navštívení Akicon burzy. Nekonalo se nic extra, ale uplně zoufalé to taky nebylo. Alespoň jsem si vsugeroval pocit, že naši otaku si svou mangu, anime a ostatní suvenýry poctivě chrání.
Po asi hodinovém vysedávání na čestvém vzduchu a osvěžujícím rozhovoru o komunitě a naší budoucnosti v ní jsme se vydali na přednášku a promítaní filmu nedávno zesnulého Satoshi Kona. Do jeho tvorby nás zasvětil samotný Grek svým typickým naslizlým přednesem, na který si však pomalu zvykam, protože Grek většinou ví o čem mluví a má svoji prací vždy skvěle připravenou (což prokázal i po promítání skvěle připravenou prezentací Historie Lupina III) a to je daleko důležitější (i když nemusel tak imbecilně vyspoilovat pointu Suzumiya Haruhi no Yuuutsu). Po náloži informací došlo k samotnému promítání. Tokijští kmotři, jeden z filmů Satoshiho Kona, který mi neustále unikal, nebo lépe - jsem si ho stálne nechával unikat. Chybu jsem vlastně nedělal, protože jsem měl nakonec možnost tento úžasný snímek vidět na plátně. Ideální vánoční film, který se do jisté míry vymyká z řady Satoshiho tvorby a především fantastická komedie. Po závěrečných titulcích jsem byl velice dobře naladěn...s úsměvem na tváři. Tento úsměv mi ale brutálně znásilnila pětiminutová návštěva na přednášce Kozy v anime. Esence toho nejhoršího co můžete pocítit na bahnitém dně nové generace českých otaku. Hospodské hulákání, ukňourané chichotání, neomalené chovaní a trapnost přítomna ve své největší možné existenci. Chudák přednášející Sušenka(seriously?), po té co byla okolnostmi donucena zakříčet aby byli přítomní ticho, tak celý sál začal řvát, pískat a tleskat. ANO!!! ÚPLNÝ OPAK TOHO, ČEHO SE PŘEDNÁŠEJÍCÍ DOŽADOVALA. Jakkoli mohla být přednáška geniální, fantasticka a potencionálně kultovní, nechtěl jsem se této špíny zúčastňovat. Odcházeli jsme krátce po úvodu totálně zhnusení. Pochopitelně jsem této návštěvy litoval, protože to měl být vrchol večera a navíc poslední z bodů programu, kterého jsme se zúčastňovali. Naštěstí tato hořká příchuť nezastínila celkový pocit z Akiconu. Pomalu jsem se rozloučili s prostory KC Zahrada a vydali se směr Brno.

Na závěr bych chtěl vypíchnout pro mě zajímavou záležitost. A to reklamní kampaň na Animefest 2011, která byla protkána celým Akiconem. Doteď jsem měl za to, že pražští a brňenští otaku nejsou zas tak moc za jedno. O to větší bylo překvapení, že tato symbióza byla zcela přirozená a velice příjemná. Na Animefest mě to navnadilo ještě víc než kdy jindy. Musím organizátorům celkově moc poděkovat za skvělý den v příjemných prostorách s výborným programem. Akicon by si rozhodně zasloužil více návštěvníků. Je to snad jediný con u nás, který by mohl reálně konkurovat Animefestu. Na Akiconu 2011 mě určitě uvidíte...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ledman ledman | 20. listopadu 2010 v 16:54 | Reagovat

Ve službách nuly (Zero no Tsukaima) bych za první "významnou" mangu neoznačoval. Zvlášť, když už u nás vyšly věci jako Spirála (Uzumaki) nebo Elegie pro ovečku (Hitsuji no Uta). Ano, existuje stejnojmenné (a rel. známé) anime podle stejné předlohy, ale označovat ji kvůli tomu za "významnou" mi přijde.. trochu hloupé.

2 hintzu hintzu | E-mail | Web | 20. listopadu 2010 v 17:01 | Reagovat

Ad Zero - sice jsem ji překládal, ale jinak souhlas s Ledmanem, za mnohem významnější mi přijde vydání Uzumaki.

Co se týká china - on se na použití materiálů zeptal a pak hojně čerpal z mé série článků i dřívějších přednášek (konekonců web mám pod CC licencí). Pravděpodobně se pokoušel ukázat jiný pohled na věc než na Manifestu předvedl Grek.

3 Sykysan Sykysan | 20. listopadu 2010 v 18:37 | Reagovat

ledman: hloupé - to je možná silné slovo...nejde o kvalitu, ale popularitu (podle toho jak vnímáš slovo významný)...a nic to nemění na tom, že podporovat by se u nás měla manga jako taková...

hintzu: jak píšu, nikoho nenapadám, ale už je to evidentně dost vytěžené téma...move on...

4 ledman ledman | 20. listopadu 2010 v 20:49 | Reagovat

I když si za měřítko vezmeš popularitu, pořád je tu třeba Hetalie, která je v současnosti populární opravdu dost (řekl bych skoro určitě víc než ZnT). Z malé účasti na křtu (ostatně loni při podobné příležitosti také nebyl sál nějak přecpaný) bych určitě nedělal závěry stran podpory mangy u nás.

5 Sykysan Sykysan | 20. listopadu 2010 v 21:58 | Reagovat

jojo, to uznávam, že je to přehnaný závěr, ale jde tu o ten princip...vím, že jde především o čísla při prodeji, ale když bych byl v kůži někoho od Zoneru a viděl tam dva a půl člověka, moc elánu do další práce by mi to nedalo...bylo by fajn si přečíst názor někoho zevnitř, je taky možný, že to nikomu žíly vůbec netrhá a zagorka jsem tady jenom já:-)...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
SEO