Krakonoke Hime

9. května 2011 v 22:11 | Sykysan |  TVORBA

"Umělec jako bůh stvoření, zůstává ve svém díle, za ním, vedle něho nebo nad ním, neviditelný, přepodstatněný, lhostejný, a stříhá si nehty."
James Joyce - Portrét umělce v jinošských letech.

Jako jeden z mnoha lidí jsem se taky zúčastnil soutěže AMV a pochopitelně se i já chci pochlubit, i když přesnější vyjádření by spíš znělo "Jít s kůži na trh." Pokud samy stříháte určitě si uvědomujete jaký hrozný očistec tohle řemeslo je. Nejspíš se v hodně věcech budeme navzájem ztotožňovat, ale i tak poskytnu svůj pohled na věc. Přiznám se, že sám nechápu co mě tak táhne ke stříhání AMV. Nejspíš je to spojení tří mých srdcových záležitostí. Anime, filmařiny a hudby. Je to zábava a potěšení a pokud se poštěstí a výtvor se někomu líbí, je to zadostiučinění k nezaplacení. Svoje AMV na Animefest 2011 jsem začal stříhat velice pozdě, někdy dva měsíce před uzávěrkou. Původně jsem chtěl na několika AMV pracovat už od prázdnin minulého roku, ale vše ztroskotalo na nulovém technickém zázemí. Nakonec jsem musel vymyslet úplně jiný, jednodušší koncept a sestříhat ho na kamarádově pravěkém notebooku. AMV jsem stříhal celkově 5x. Ano, pokaždé od nuly. Úplně první verze měla 3 minuty, ale neprošla beta testery s tím, že je zbytečně dlouhé. Zkrátil jsem ho tedy na minutu čtyřicet a hned o něco víc prokouklo. Pak se zjistil další problém a to v kvalitě obrazu. Moje největší nemesis...export. Nejvíce z vyzkoušených programů mi vyhovuje Pinnacle, tenhle chlapík je ale k různým formátům přístupný asi jako feministka ke grupáči. Stříhá se mi v něm fantasticky, ale vytáhnout z něj kvalitní video je takřka nemožné. A pokud s ním stříhaté na nějaké šunce, tak se rovnou připravte na to, že hodiny práce se můžou klidně jen tak vypařit. To nám střihačům ostatně přivozuje zajímavé psychické výpadky o kterých by vám mohl hodně povyprávět můj spolubydlící, který tomu byl celému přítomen. A on vám to opravdu povypráví. Poprosil jsem Motiho, aby mi pro tento článeček sepsal tvorbu AMV z pohledu zvěnčí. Podobnost s vámi není vůbec náhodná:-D

"Na Krkonoších vládl od nepaměti Krakonoš. A pod horama se už vystřídalo pánů, že by je jeden nespočítal. No a tohle bylo za časů pána …" Tak přesně tento úryvek má u nás nejblíže k možnému využití pro speciální kód, po kterém bychom se jakožto spící agenti probudili. Za dobu Sykyho stříhání jsme to totiž slyšeli tolikrát, že jen první tóny úvodní znělky tohoto večerníčku v nás vyvolávají sled chemických reakcí, které ústí v neprolomitelný trans doprovázený minimálně lipdubem.
Toto je však nejspíš nevyhnutelná daň za sestříhaní AMVčka. Sykyho stříhání však bylo doprovázeno daleko větším množstvím strastí a bolesti, než je jsem si myslel, že takové AMVčkaře mohou ve stříhání potkat. Z pohledu severské mytologie by pak každý AMVčkař, který by umřel při stříhání, měl získat své právoplatné místo ve Valhale a už do konce věků se těšit ze statečné a ušlechtilé smrti o které si kdejaký bojovník může jen zdát.
Abych to trochu přiblížil. Nejednou se mi stalo, že jsem byl svědkem ošklivého násilí na bezbranném. Jakožto ale správně vychovaný člověk jsem schopný přehodit zodpovědnost na nějakou fiktivní vhodnější postavu a bez obav odejít. Pohled na Sykyho mě však nenechal chladným. Bezbranná želvička, do které zlý tyranský kluk ustavičně šťourá klackem. Až jednou za čas (občas za čas v řádech minut) želvička Syky vybuchne rozčilením. Odkloní se od monitoru, několikrát zběsile zamává rukama, při čem skroucený obličej připomíná snahu vcucnout sama sebe dovnitř. V očích se mu mísí vztek s beznadějí. S beznadějí rovnou dvojího druhu. Jednak je to beznaděj z nespolupracujícího stříhacího programu a zadruhé pak beznaděj z nemožnosti se ventilovat, protože stříhal na mém notebooku. Ten musel ve svých myšlenkách roztřískat snad nespočetněkrát a to takovými způsoby, před kterými by i otřelí milovníci hororu zavírali oči zhnusením.
A co bylo na celém jeho snažení nejhorší? Nejen to, že kvůli všem možným technickým potížím, jaké si dokážete představit, je AMV které vidíte nějakým čtvrtým pokusem a asi čtyřicátým exportem, ale navíc u toho neumřel. A tím si bude muset své místo ve Valhale vysloužit důstojnou smrtí, snad už u druhého AMVčka.


Tak směle pouštějte a ještě směle kritizujte. Budu rád za každý komentář, i ten haterský:-) 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nya-chan Production Nya-chan Production | E-mail | Web | 9. května 2011 v 23:06 | Reagovat

Nač hatovat? :) Bylo to jedno z těch letošních lepších AMV a trochu se divím, že neprošlo.

Jinak co na něm šlo určitě zlepšit... v první půli nic. V druhé půli je ale až chorobně špatný výběr scén, snad tak ještě děvečka a čeledín sedí. Ale dívku ti jako hajného neuvěří nikdo, přitom v samotné Mononoke jsou lepší postavy! A záběr na velkou osadu jako na jeden malý statek holt nefunguje.

Jinak kvalita nakonec slušná a sync skvělý, myslím si, že betatesting se povedl na výbornou. Myslím, že za tohle AMV je to jasné...

Potkáme se ve Valhale ;>

2 DanQ DanQ | Web | 10. května 2011 v 11:59 | Reagovat

Škoda že se Krokonoke Hime nedostala do finále... porotci jsou divný pavouci, ale letos nebyly asi dost divný, aby to prošlo (někdo jim chyběl ~_^). Screening na plátně by si to zasloužilo, i přes všechny neduhy {viz jak jmenoval Wolfii), přeci jen tam prošly technicky i koncepčně slabší kusy.
Ale i tak, kdyby se tam bylo bývalo dostalo, nedělal bych si iluze na umístění - nechci se nějak s tebou srovnávat - , ale moje (koncepčně trochu podobné) amv tenkrát krásně prohrálo na AF2008 ~_^

Každopádně, tvoje amv bylo pro mě - z českých, na webu AF uveřejněných - numero Duo, sice s nějakým odstupem za congeniální Flash Lagannem, ale těsně před Wolfiiho "Stříháme pro Animefest" (kde mě zcela nepokrytě podplatil volbou hudby ~_^)

3 Sykysan Sykysan | Web | 10. května 2011 v 12:04 | Reagovat

Já neměl iluze vůbec o ničem. Do soutěže jsem to posílal se strachem, že mi zpět příjde odpověď v duchu "To myslíš vážně?". Kdo by čekal tak hodně horších AMV. Ve svém pesimismu jsem byl moc velký optimista:-D

4 DanQ DanQ | Web | 10. května 2011 v 14:27 | Reagovat

Myslím, že porotci jsou už zvyklí na ledacos ~_^ A u některých zhůvěřilých pokusů o amv to tvůrci fakt myslí vážně.
A klid, reakce ve stylu "To myslíš vážně?" jsem u svého "Nemocnice světlem zalitá" zažil taky ~_^.

5 Jarník Jarník | 10. května 2011 v 21:32 | Reagovat

Jeden z mých letošních favoritů, Jarník uděluje oficiální R.E.S.P.E.C.T. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
SEO