AKICON 2012 Speciál - Moti

16. listopadu 2012 v 14:00 | Moti |  REPORTY
Před odjezdem na Akicon jsem Motiho požádal, aby mi pro můj report sepsal dojmy z bodů programu, kterých jsem se nemohl z různých důvodů zúčastnit. Přihodil pár svých postřehů a najednou z toho byl celý report. Moti vám tam v pár bodech popíše dojmy z několika přednášek.
Další cylonský report od Ruchie a Dajiho najdete ZDE.

Sykysan

Madoka magika
Byl to Wolfii. Mluvil hezky o tom, o čem nám chtěl něco říct. Akorát jsem dlouho nechápal, pro koho tato přednáška vlastně měla být. Měla navnadit nezasvěcené na shlédnutí Madoky? V tom případě bychom museli mluvit bez spoilerů a jenom navnazovat. Spoilery tam ale byly a Wolfii navíc nejednou mluvil k nám zasvěceným. Byla to tedy přednáška pro nás, kteří jsme to už viděli? Tomu by odpovídalo více informací o backstory celého vývoje, které většinou divák ze samotného sledování nezíská. Pak ale zase byla zbytečná celá ta opatrnost, celá sekce představující charaktery a popis děje napříč díly. Jediné možné východisko, které mě napadlo až dnes, bylo, že přednáška se snažila zasvětit nezasvěcené natolik, aby se mohli o Madoce bavit s přáteli, kteří to už viděli. Protože tuto škatulku naplnila naprosto perfektně. Stále to byla přednáška bez velkých spoilerů, ale každý, kdo z ní odcházel, se mohl klidně vydat za zbytkem své party a otevřít o ni rozhovor. Věděl něco o ději, znal všechny postavy i kdy se tam objeví, věděl hodně o vývoji celého anime a dokonce klidně mohl začít mluvit o tom, proč je ta Magika asi tak dobrá. Během toho rozhovoru by od přátel dostal všechny spoily, kterým se Wolfii vyhnul, ale to už by nebylo na jeho triko, že jo.

H.P. Lovecraft v anime a manze
Přednášející ukázal, že ví ,o čem mluví a že je v tomto tématu více než sběhlý. I přes některé snahy nás do toho zapojit s námi ale mluvil, jako kdybychom byli na podobné úrovni, což v mém případě nebyla pravda. Je to tedy vysvětlení, proč je možné, že mi v hlavě po hodině pečlivé pozornosti zbylo jen: Lovecraft v anime je. Nejčastěji proto, že v hentai jsou chapadla. Přednáška tedy neměla šanci zanechat ve mně hlubší dojem, nepředala mi informace ani o anime, ani o Lovecraftovi. Vím jen, že tam je a že Grek1 z něj umí citovat.

Typologie bišíků
Typologie bišíků byla obsahově ne příliš přínosná přednáška, ale o to byla nejspíš příjemnější a zábavnější na poslech. Grek1 se snažil představit vybranou sadu stereotypů bishounenů a následně se snažil naznačit teoreticky nejefektivnější způsoby k jejich sbalení. To samo o sobě bylo velice zábavné, a ještě navíc mi to potvrdilo ten pocit v srdci, který tam už nějakou dobu nosím a nechtěl jsem si ho přiznat. Že snad neexistuje typ bez mínusů a že hlavně neexistuje typ, na který by mohla normální dívka aplikovat normální techniky.

Japonské stereotypy v americké kinematografii
Co k tomu dodat. Přednášející je zárukou nejspíše těch nejlépe připravených přednášek, jaké na conech můžete vůbec najít. Protože pro přednášku využila materiály své diplomové práce (jestli jsem dobře slyšel), můžete věřit, že samotným tématem se zaobírala celé týdny, měsíce a ve znalostech se jí tedy může rovnat jen někdo s lepší diplomovou prací na toto téma. =oD
Mít dobrá data ale samo o sobě dobrou přednášku neudělá. Bylo potřeba je upravit nejen tak, aby byla dobře stravitelná pro nezasvěcený dav, ale aby se navíc vešla i s ukázkami do šedesáti minutového bloku, což se jí povedlo opět na jedničku.
Přednáška tedy byla svižná, zábavná, poučná…

Přednáška psaná na oprátce
Hned od prvního okamžiku, kdy jsem se dozvěděl o plánu dvou největších přednáškových velikánů komunity spolu přednášet, jsem měl špatné tušení. Toto tušení se téměř na sto procent naplnilo. Na začátku se jako klasicky zeptali, kdo četl anotaci. Tato otázka byla stejně zbytečná, jako by bylo samotnou anotaci číst, protože ve výsledku mluvili stejně o něčem úplně jiném. Anotace tvrdila, že přednáška bude o tom, jak (ne)dělat kontroverzní přednášku. Ve skutečnosti šlo ale o přednášku o slově kontroverzní, pak taky o zmanipulovatelnosti špatných dotazníků, dále byla také z části o ničem a nakonec byla o manipulativních technikách, které na nás můžou přednášející zkoušet. Část o slově kontroverzní a část o ničem ještě souvisely s tématem, protože vymezit pojmy na začátku musíme. O ničem je i spousta jiných přednášek a protože nic samo o sobě nemá nádech žádného tématu, nemůžeme ani říct, že by tam nepatřilo. Druhá část o špatných otázkách dotazníku a jejich špatném vyhodnocování, společně s částí o špatné přednášce a jejímu manipulativnímu nádechu (tedy špatnému, protože manipulování je špatné), můžeme opět považovat za spolu související, i když už nijak nesouvisí s tématem přednášky. A spojitost: "Stále je to o přednáškách" mi přijde poněkud slabá. Špatně pojmenovaná přednáška postrádající smysl, přeplněná hranou interakcí mezi přednášejícími a technických problémů s ozvučením je tedy jedna z věcí, které jste si na letošním Akiconu mohli nechat ujít.

Honba za slávou
Pokud nejste kamarádíček nikoho z vystupujících, nebo nejste naprosto submisivní otrok komunity, mohli jste si na tento bod programu brousit zuby. Když vám totiž někdo předem ohlásí, že má v plánu se otevřeně a totálně ztrapnit, můžete se rozhodnout tam úmyslně nejít, protože máte lepší věci na práci, nebo se jen mlsně olíznout a pozvání přijmout. Nic takového se ale bohužel nestalo. To, co jste mohli vidět, byly nedocvičené choreografie, naprosto zbytečné, nevtipné scénky a to vše skombinované se selhávající technikou. Ať to ale z popisu může znít sebehůř, tak na místě jste akorát seděli a byli naprosto vlažní. Přesně toto jste už totiž zažili mnohokrát, akorát se to jmenovalo cosplay divadlo. Touha posmívat se z vás naprosto sleze. Naopak se vás celá jejich snaha nějakým způsobem dotkne. Přes neprofesionální výkon byste tam nejraději šli a objali je, k čemuž jsem měl pak tendence po celý zbytek conu.

Anime k zamyšlení - jak pochopit nepochopitelné
Celý název je naprosto špatně. Přednáška nebyla ani o nepochopitelném a už vůbec nebyla o anime. I přes to ale musím dodat, že by byla velice užitečná pro začínající otaku. Pokud už sledujete anime několik let, občas jste si na conech, nebo i mimo ně, zašli na nějakou přednášku o japonské kultuře, byla by vám celá přednáška naprosto k ničemu. Pokud jste ale ve všem noví, máte nakoukáno jen pár desítek kousků a dostali jste chuť se o Japoncích dozvědět více, račte dál. Hezky a přehledně shrnuté základy základů v krátkém čase byste našli přímo zde.

Jak nás může obohatit Japonská etika
Naprosto překrásný bod programu. Na začátku nás všechny kompletně umlčeli ukázkou bojových umění, po kterých následovalo velice poutavé představení života samurajů a jak se jejich tehdejší hodnoty přenesly do současného života. Přednáška byla po většinu času bez prezentace a ani ji nepotřebovala. Jen muž sedící na pódiu mluvící k divákům. Přednáška měla krásné tempo, krásný záměr a krásný dopad.

Věci, po kterých hráči touží
Toto byla asi ta největší zbytečnost nejen pro mě, ale doufám, že pro každého, kdo tam omylem byl. Pokud jste hráč, tak se teď na vteřinku zamyslete, po čem tak asi toužíte. Jo, to je přesně ono. Vybavili jste si hru, kterou byste chtěli k Vánocům? Nový HW, na kterém byste si tu hru chtěli zahrát? Nebo aby vám váš partner dával víc prostoru na paření? Hráč by si tedy nic neodnesl a člověku, který nehraje, je to zase naprosto ukradené.

Čeští AMV velikáni
Tohle pro mě bylo tak přínosné i přes to, že to vůbec nebyla přednáška. Od přednášky čekáte, že zde bude přednášející, který bude nějak systematicky předávat informace svým posluchačům. Je to monologická technika. Takže takový to povídání si s kamarády v publiku tam nemá vůbec co dělat! Přednášku to akorát ničí a všechny ostatní, kteří nejsou kamarádi přednášejícího, to otravuje. Pokud ale nad tímto nebudete přemýšlet jako o přednášce, ale pojmenujete to právě jako sledování moderovaného rozhovoru přátel AMVčkařů, je to o něčem úplně jiném. Na Akiconu by tomu mohli věnovat vlastní barvičku do programu a tato přednáška by se tím mohla klidně pyšnit. O české AMV scéně jsem nic do té doby nevěděl a tak jsem se při jejich pozorování dozvěděl informace o naší AMV historii, viděl jsem jejich AMVčka a ještě jsem mohl vidět samotné tvůrce na živo a zjistit, co je to za lidi. Tedy říkám, velice užitečné sledování moderovaného rozhovoru.

Novinky asijského filmu
Skvělý bod programu. Pokud taky po třech dnech koukání na samé kreslené věci začínáte mít pocit, že tak vypadají i skuteční Asiati, toto vám pomůže vrátit se zpět. Navíc je tam tma a nikdy tam není moc lidí, takže pokud za sebou máte nonstop zátah, je to dobrý prostor k zaříznutí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nya-chan Production Nya-chan Production | 16. listopadu 2012 v 14:14 | Reagovat

Upřesnění - přednáška byla pro takový ten nevděčný typ publika, kterému pracovně říkám: "Všichni" a přednášet pro něj o spoilerech je vždycky o hubu.

Ale pokud to naplnilo to třetí kritérium, tak se vůbec nezlobím :)

2 chill chill | E-mail | Web | 17. listopadu 2012 v 1:07 | Reagovat

Děkuji za feedback. S názvem jsem měla trochu problém už od začátku, pro příště budu konsultovat víc lidí. Někdy je i trochu problém určit si, o čem všem mám mluvit a do jakých detailů zabíhat, ale podle počtu lidí, kteří se mi při jednotlivých otázkách hlásili, hádám, že snad pro většinu její obsah přínosný byl. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
SEO