Chuunibyou demo Koi ga Shitai!

6. ledna 2013 v 20:01 | Sykysan |  ANIME
Chuunibyou pojednává o zdánlivě obyčejném chlapci, který zrovna nastupuje na vyšší střední a je rozhodnut netahat s sebou zátěž "předešlého života" a leští si štít, aby byl první den ve škole co nejčistší. Zátěž, kterou s sebou nechce tahat, se jmenuje Dark Flame Master. Jeho alterego z dob, které by nejraději zapomněl. Jako mnoho dětí si prostě vytvořil svět, ve kterém byl středobodem a bylo mu tak dobře. Jenže takový život s sebou nese určité nevýhody. Důkazní materiál o tom, že jste byli ještě před rokem totální trapák, který si v taťkově kabátu hrál na Matrix. Kdo by se takové zátěže nechtěl zbatit, že ano? Zvlášť, když by chtěl sbalit nějakou slečnu. Jenže to by mu v cestě za normálností nesměla stát Rikka. Nebezpečná čarodějka, nositelka Tyranova oka a mistrině boje s...deštníkem.


Zažili jsme si to všichni a jelikož jsme všichni nakaženi otakingem, troufnu si tvrdit, že někteří z nás v tom žijí dodnes. Záhadné "to". Tajuplný svět plný neuvěřitelných charakterů, motajících se okolo nás, hlavních hrdinů. Pedagogové a psychologové vám budou vykládat, že je to naprosto správně a že je to zdrávé, ale my víme své. Stohy papírů napsané v tajném jazyce, kouzelné pláště a nezničitelná brnění (roztrhané záclony a karton) a především ona...všemocná zbraň. Meč, luk, kopí, násada od koštěte nebo balonek na provázku. Prostě plný sklep věcí, které kdyby někdo objevil, tak vám udělá ze života peklo. Harampádí, které v pubertě nanávidíte, ale v dospělosti si nad tím sentimentálně postesknete. Pokud se vám ovšem tenhle proces zasekne a vy si na hodiny účetnictví berete speciální démonickou kalkulačku, tak jste chuunibyou. Někdo, kdo se zasekl na základce. Přesně taková je hlavní hrdinka Rikka a přesně takový nechce být Yuuta, hlavní hrdina. Jejich vzájemná konfrontace pak vytváří prostor pro komediální vrchol letošní anime nadílky.
Je to geniálně vymyšlený koncept, protože paroduje žánr, který zároveň velice dobře zastupuje. I když se epické akční scény odehrávají jen v hlavách hlavních hrdinů, tvůrci vás o ně samozřejmě neošidí. A jsme v dílně Kyoto Animation, takže je opravdu na co koukat. I když anime záměrně využívá setting neoriginální a okoukaný, pracuje s ním tak, aby se divák nenudil a byl uspokojen scénou jako v jiném akčním anime. Obrovsky vtipnými se pak stávají dovětky v podobě toho, jak souboj vypadá "v reálu". Ale i přesto, jak zručně dokáže parodovat supernatural žánr, jeho druhá půlká zůstává tuctovým, romanticko-dramatickým kýčem jakých jsme viděli už tuny. Stále se jim daří udržet laťku lehce nad průměrem, ale japonsky přehnaného melodramatu na nás naklopí lžící bagru. Ovšem nejde mu upřít pár hřejivých momentů.


Velice vtipný mi příjde výběr seiyuu pro hlavního hrdinu Yuutu aka "Dark Flame Mastera". Pokud vám jméno Jun Fukuyama nic neříká, pak jste dost pravděpodobně muž. Junovi nejslavnější role jsou totiž samy předobrazem pro alter ego našeho hlavního hrdiny, které už nekolik let zamotávají hlavu všem otakyním světa. Mluvíme tu například o legendárním Lelouchu Lamperougovi nebo Grellu Sutcliffovi. Jun se v roli Yuuty většinu času zdatně maskuje za poťouchlý hlásek středoškoláka, ale jakmile na scénu nastoupí Dark Flame Master, je vymalováno. S podivem, že má tento chameleon na kontě i Pandu z Shirokuma Cafe nebo Nyatenshi z Nyanpire. Až na Souichira Hoshi je pak zbytek dabingového osazenstva plný neznámých nováčků, kteří však do jednoho odvádí skvělou práci (a já si troufnu napsat, že do jednoho taky udělají skvělou kariéru). Zvláštní pozornost si pak zaslouží Sumire Uesaka za ztvárnění Dekomori.


Pro srovnání screen z Code Geass :-D

Co dodat. Chuunibyou je prvotřídním fanboyovským zážitkem. Sluší se srovnání třeba s tématický i ideovně podobnou Haruhi a dost zdatně jí dokonce dýchá na záda. KyoAni po Hyouka znovu upevňuje svoje místo na trůnu a já budu nedočkavě vyhlížet další řadu/film/OVA. Mezitím si jako náplast dám Tamako Market:-)


Abyste věděli, že jen tak neplácám do větru, speciálně pro tenhle článek jsem zajel k našim pro své přísně tajné kroniky:-D Uprostřed moje alter ego, po bocích můžete vidět mé největší nemesis:-D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nya-chan Production Nya-chan Production | E-mail | Web | 6. ledna 2013 v 20:57 | Reagovat

Kýč byl přijatelný (a zpracování romance excelentní, tak skvěle zvládnuté "tiché" scény jsem dlouho neviděl), jen konec trochu uspěchaný, díl, dva navíc by se šikly~

Alter ego KUURU!

2 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 29. května 2015 v 21:44 | Reagovat

Domnívám se, že jsem ti jako mladší trpěla taky a ještě, že čas od času mě to chytne :) anime se mi moc líbilo, ale druhou řadu jsem už nezkoušela. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
SEO