Sykyho TIP: Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta

6. září 2013 v 17:16 | Sykysan |  BLOGOVÁNÍ
David Mitchell je u nás díky Atlasu mraků už docela známé jméno a tak trvalo "jen" tři roky, než u nás vyšlo Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta (na obranu, Tisíc podzimů je docela kus textu). Jak si možná někteří z vás z názvu všimli, tento román se bude točit okolo Japonska. Konkrétně se odehrává v té malé škvíře japonských dějin, kdy byly břehy Japonska přístupné jen holadnským obchodníkům. Sledujeme příběh Jacoba de Zoeta, mladého holandského úředníčka, syna pastora a nevhodného kandidáta pro dceru významného politika v jedné osobě. Aby si její ruku zasloužil, podstupuje Jacob plavbu na malý ostrůvek Dedžima poblíž Nagasaki jako zástupce Nizozemské východoindické společnosti. Jeho naivita a poctivost se ovšem silně střetává se shnilou realitou místních "obchodů" a tak jsou mu jediným potěšením návštěvy porodní asistentky Orito Aibagawy. No a to by to nebyl pořádný román, kdyby se do ní nezamiloval.

Pokud máte za sebou alespoň jeden Mitchellův román, tak předpokládám, že vás do Tisíce podzimů nebudu muset moc přesvědčovat. Pokud ovšem čekáte postmoderní zážitek alá Atlas mraků nebo sencislo9, tak vás musím zarazit. Příběh Jacoba de Zoeta je klasicky stavěný košatý román, podobný spíše jeho Black Swan Green, než experimentálním konstrukcím, kterými proslul (i když není pochopitelně konvenčním historickým románem a úplně se nevzdává změnám stylů, tónů a nálad). Tisíc podzimů je Mitchellovo konečné vyznání lásky japonské kultuře, a jako takové nám ukazuje nejen její klady, ale stejně tak zápory. A podobně jako třeba Eco, Mitchell nebere historická fakta jako dogma, ale spíše jako pomůcku k vyprávění. Máme tak možnost nahlédnout na japonskou kulturu z pohledu západní optiky, ovšem bez hloupého zjednodušovaní nebo zkreslovaní. Japonské perspektivě je tu věnován stejný prostor jako té evropské.

A nebyl by to Mitchell, kdyby knihu neprošpikoval odkazy na svá předchozí díla a nepohrál si trochu s vědomostmi svých čtenářů (schválně kolik odkazů na japonské spisovatele napočítáte). Tisíc podzimů je tak komplexním čtenářským zážitkem se vším všudy. Doporučuji lidem, kteří si chtějí svou znalost Japonských dějin okořenit trochou té romantiky a dát si je do užších souvislostí.

Rok vydání: 2013, počet stran: 504
Nakladatelství: Mladá fronta
Překlad: Petra Diestlerová
Rok vydání originálu: 2010
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-204-2668-0

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
SEO