Znalci anime

2. září 2013 v 8:58 | Sykysan |  BLOGOVÁNÍ

Upozorňuji, že tenhle článeček je jen čisté vypouštění páry, ale zajímalo by mě, jestli jste se s podobným úkazem setkali, protože já ho potkávám nějak moc často.

Trošku úvodu. Myslím si, že obecné povědomí o anime/manze v České republice už dávno není tak zkreslený předsudky, jak si všichni namlouvají (mně osobně to tak přijde). Přisoudil bych to částěčně tomu, že dost lidí v otaku komunitě se tímhle cítila být trošku vyjímečnější a tak se teď brání tomu, že to přestává být tak "jiné". No, ale už nejde o to esenciální, že anime je "To pedofilní porno.", jak ráda říkávala moje maminka. Lidi už to prostě znaj. Ať už jsou to filmy studia Ghibli, které jsou konzumovatelné celou rodinou nebo legendy tipu Akira, Hrob světlušek a podobně. A proto mě dokáže naprosto luxusně nasrat, když do společnosti anime neposkvrněných lidí nakráčí nějakej namachrovanej ubožák a začne do nich valit bludy.

Osobně jim říkám "znalci anime". Legendární svoření, která se obklopují výhradně slečnami pod zákonem a začátečníky v internetových diskuzích a dlouhé hodiny přetáčeli videokazetu, aby se nazpaměť naučili libovolný monolog z Pulp Fiction. Znalci, jejichž znalost anime, jak jsem zjistil, začíná a končí u Neon Genesis Evangelion (u některých výjimek jej doplňuje ještě Cowboy Bebop a Noir). Znalci, kteří si ještě stále shánějí informace na Seznam.cz. Znalci, jejichž potomky jsou hipsteři "kteří zrovna točí dokument o Kantovi." Zatím jsem vypozoroval dva typy (ale řekl bych, že jejich dělení bude komplexnější).

  1. Znalec anime Yui Hirasawa
  2. Znalec anime Lelouch Lamperouge

Yui se často pohybuje přímo v komunitě a většinou vykládá bludy, aniž by to věděla. Když ji někdo opraví, tak si z toho nic nedělá, protože to nebere moc vážně. Komunita ji víceméně toleruje a kontroluje míru jejího šíření bludů. Je neškodná a po čase si uvědomí, že asi není taková znalkyně a nechá toho.

Lelouch oproti tomu svým šířením bludů sleduje nějaký záměr. V komunitě se nevyskytuje, protože ho anime vůbec nezajímá a kdyby už ano, tak by v komunitě silně narazil a tak se jí vědomě vyhýbá nebo se v její blízkosti neprojevuje. Je mu jedno jestli říká fakta nebo bludy, důležité je, jakého efektu dosáhne. V drtivé většině případů se snaží zaujmout nějakou samičku. Pokud jej někdo odhalí, okamžitě nasazuje masku odborníka na cokoliv jiného a systematicky mění téma. Pokud se ho rozhodnete pronásledovat, zahájí protiútok, který se mu většinou povede, protože se nacházíte na "jeho" území ve společnosti "jeho" lidí.


Znalci typu Yui mi vadí, ale dají se tolerovat (právě kvůli tomu, že jsou ve společnosti, která je dokáže dostatečně zpracovat). A z plno lidí se občas Yui na chvilku stane (u sebe si na to zpětně vzpomenu několikrát). Co mě ale dokáže vytočit do běla jsou právě Lelouchové. Nevím proč, nevím jak, ale strašně mě to sere. Pro podpoření přikládám téměř doslovný přepis "rozhovoru", kterého jsem byl svědkem v brňenském Rock Cafe. Asi se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale jsem si jistý, že v paměti určitě vyhrabete podobnou zkušenost. Já jich mám dokonce několik, ale žádná nebyla tak strašná jako tahle.

Blbě se to shání
Anča: "Sem nedávno viděla Twins Peaks. Vážně jako hustý, sem nechápala. Je to takový hodně na přemýšlení."

Lelouch: "Já jako moc meinstrým nekoukám. Spíš nezávislý věci co neseženeš jen tak. Třeba Neon genézis evandželion. Psychologický anime se symbolama."

Anča: "Co je to anime?"

Lelouch: "To sou animovaný filmy podle manga komiksů. Je to dost japonský. Lidi co maj předsudky to pochopitelně neuznávaj, ale to sou většinou primitivové. Animovaný věci už dávno nejsou jenom pro děcka. Je to ze slova animos, jakože živočišný. Ale vo to jako uplně nejde. En Dží Ej je dost zásadní kritika náboženství a křesťanství, má to jako docela dost vrstev, takže se na to musíš podívat několikrát, abys to všechno pochopila. Blbě se to shání, ale můžu ti to dát na DVD esi chceš, má to jen hoďku a půl."

Tonda: "Hustý."

Lelouch: "Ono tý anime zas tolik není...a z toho mála je jen kousek vopravdu kvalitní. A navíc se to fakt blbě shání."

Tonda: "Tak to je jasný, no."

Anča: "Tak to někdy dones ke mně a kouknem na to spolu, páč já bych to určitě nepochopila."

Lelouch: "Tak jasný, není to pro každýho. Můžem nejdřív zkusit něco lehčího. Třeba Princezna Mononoke."

Anča: "Myslíš to pro děcka?"

Lelouch: "A cos na tom Twins Peaks jakože nechápala?"

Tonda: "Nooo? Cos na tom jako nechápala?"

Pára vypuštěna...děkuji.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Wolfii Wolfii | 2. září 2013 v 12:09 | Reagovat

V anketě chybí potkané oba typy. Jinak mi chybí základní povědomí o... o... ha, nápad na přednášku!

2 ledman ledman | 2. září 2013 v 12:56 | Reagovat

Druhý typ se mi zatím povedlo nepotkat :> Ale setkávám se s jiným, který mě dokáže dožrat. Svým způsobem jde taky o "znalce", ovšem znalce čerpajícího své znalosti z pochybných "wtf japan" článků a pár nakoukaných filmů. Jeho modus operandi pak vypadá podobně jako u druhého typu, jen necílí na jedince opačného pohlaví, nýbrž na (internetový) dav. Poznávácí znamení: vzhledem k nízké až nulové znalosti východní (pop)kultury si vypomáhá nesmyslným přirovnáváním k prvkům té západní.
Taková kombinace chorobného nutkání škatulkovat a syndromu brouka pytlíka :)

3 Sykysan Sykysan | 2. září 2013 v 16:58 | Reagovat

U těch internetových znalců mě vždycky zajímala ta motivace. Lelouch si chce vrznout, ale co tím sleduje tenhle? Přece potěšení z trolingu za to nestojí :-D

4 Grek1 Grek1 | E-mail | 3. září 2013 v 9:38 | Reagovat

Na znalce "typ Yui" narážím a sám se mězi ně někdy řadím. Leloucha jsem zatím nepotkal ani jednoho.
Jinak v rámci povědomí mezi neotaku lidmi spíše pozoruji znalost těch profláklejších titulů (Naruto, Bleach, apod.) nežli Akiry nebo dokonce Hrobu světlušek.
A schválně se zkus na nějakém conu zeptat mezi otaku na Cowboye Bebopa. Buď připraven na zklamání.

5 Sykysan Sykysan | 3. září 2013 v 13:31 | Reagovat

Je pravda, že jsem se sekl v pojetí té "obecné veřejnosti", spíš jsem myslel neotaku, ale stále trochu zasvěcenější (především fanoušky kinematografie jako takové, která je "znalci anime" přímo přeplněná proto, že pojímá až moc velký okruh informací). Takže na jedné straně lidi, kteří znají Mononoke (moje matka) a na straně druhé filmový nadšenci, kteří "znají" Akiru, Cowboye Bebopa a v těchto kruzích podobně zprofanovaná anime (především taková u kterých hrozí hollywoodska adaptace a tak se "sluší" mít taková anime nakoukaná). Nevhodně jsem je smíchal dohromady.

6 Yuffie Yuffie | 3. září 2013 v 20:34 | Reagovat

Dělení na jenom dva typy mi přijde trochu zavádějící a ze začátku jsem se ztratila v tom, jestli míníš narážet na čistě komunitu nebo na lidi mimo. Nakonec jsi to zkombinoval.:D Každopádně na tyhle lidi lze narazit při troše toho neetického poslouchání vcelku běžně, taková výživná výprava na fiozofickou fakultu člověka vždycky trochu obohatí v hipsterské kultuře. Anime je pro "normály" něco jako pro casual hipster hráče indie hra. Prostě něco pro ty deep people.

7 Sykysan Sykysan | 4. září 2013 v 13:23 | Reagovat

Dělím na dva typy, protože jsem jiné zatím nepotkal, ale jinak máš naprostou pravdu. Ač "filďák", tak musím uznat, že filda je znalci na úplně cokoliv přeplněná :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
SEO