Plyšáčci na Akiconu 2013

12. listopadu 2013 v 10:06 | Ruchie |  TVORBA
Možná jste pod názvem článku zaznamenali, že tento článek nepsal Sykysan, ale nějaká Ruchie. Někteří z vás mě už nejspíše znají jako dalšího aktivního cylona. Pro ten zbytek se krátce představím. Jak je z textu poznat, jsem holka. Na cony nejezdím zas tak dlouho, prvním byl myslím Animefest 2009 společně se Sykysanem a Motim. S nimi mám společnou také velkou část cylonských vlastností, takže kromě pečlivého studování programu a plnění plánu se občas také účastním programu coby začínající přednášející. Tento rok jsem se rozhodla zkusit něco pro mě zcela nového a to je pořádání workshopu. Právě ten chci v tomto článku popsat a jak jsem slíbila, přidávám také odkaz na stažení návodů v pdf formátu.


Nápad zkusit vytvořit nějaký workshop přišel na Natsuconu, kde jsme se se Sykysanem zúčastnili skvělého workshopu na výrobu kanzashi. Na konci srpna se nápad zformoval do konkrétnější podoby a po pečlivém otestování jeho proveditelnosti jsem někdy v polovině září poslala přihlášku. Kromě toho, že můj návrh na workshop byl přijat, měl ještě vedlejší efekt. DanQ okamžitě vycítil příležitost a začal opatrně zjišťovat, jestli bych neušila i nějaké větší plyšáky. V této oblasti mám sice malé zkušenosti, přesto jsem souhlasila, že se o něco pokusím a že uvidíme, co z toho bude. No, abych to zkrátila, vzešli z toho polštářkové susuwatari a o něco menší Grek1. Velmi doufám, že Grek tímto ztvárněním nebyl uražen a pokud ano, tak se mu omlouvám a klidně můžeme prodiskutovat nějaké změny. Ale zpátky k workshopu. Konal se v sobotu od 13:00 do 15:00 v Dílně. Připravila jsem si krátkou prezentaci na úvod a 20 ušitých ukázek i s návody. Dokoupila jsem materiál - filc, nitě, výplň, komponenty pro klíčenky a brože. Jehel jsem doma našla asi tak 13-15. Nevěřila jsem, že by přišlo více lidí. Jak se ukázalo, hodně jsem se spletla. Roztomilí plyšáčci byli nečekaně populární a na workshop dorazilo přibližně 50 lidí. Potěšilo mě to a vyděsilo zároveň. Vyděsilo proto, že jsem si uvědomila, že místnost je stále v "přednáškovém" stavu, tedy zaplněná pouze židlemi a u zdí jsem viděla jen tři složené stoly. A také jsem si vzpomněla na mých 13 jehel a už jsem viděla, jak si ty jehly lidi navzájem půjčují a po dlouhém čekání znechuceně odcházejí. Oboje se naštěstí vyřešilo. Organizátoři byli velmi ochotní a v krátkém čase dodali ještě další dva stoly a několik lidí pomáhalo s přeskládáním stolů a židlí, takže zájemci o workshop se relativně brzy mohli usadit kolem pěti velkých stolů, byť byli trošku namačkaní.

jeden stůl stál u promítacího plátna, takže se do fotky nevešel

Velmi mě překvapila jedna slečna s vlastní zásobou jehel a dokonce byla ochotná je zapůjčit i ostatním (i když u takovéhle akce je vždy riziko nějaké té ztráty). Ještě jednou jí za to velmi děkuji, zachránila tím celou akci.
Trochu mě zaskočila absence počítače k promítání, naštěstí to bylo rychle napraveno a než se všichni usadili ke stolům, měla jsem už prezentaci na plátně. Rychle jsme projeli těch pár slidů na úvod a potom jsem už obcházela stoly s nabídkou návodů. Po zbytek workshopu všichni soustředěně pracovali.
Mile mě překvapila kreativita účastníků, zvlášť když jsme zjistili, že černý filc je nenávratně ztracen. Nikdo se tím ale nedal příliš zaskočit a tak vznikali zajímavé barevné kombinace. Někteří si vyžádali prázdné papíry pro vlastní návrhy, které byly všechny velmi povedené, mým osobním favoritem byl ale delfín jednoho ze čtyř kluků v místnosti. Nestihl ho úplně dodělat, ale vzal si materiál sebou a později jsme měli ve velkém sále se Sykysanem příležitost prohlédnout si hotového trojrozměrného delfína. Byl perfektní.

Teď už zbývá dodat na závěr jen několik drobností.
Moc děkuji Sykysanovi, Dajimu a Janiko za pomoc s rozdáváním materiálu a monitorováním celé místnosti. Díky nim nikdo příliš dlouho netrpěl nedostatkem materiálu.
Malou nepříjemností bylo to, že před i po workshopu byla v Dílně přednáška a tak jsme kvůli přeskupování nábytku museli začít i skončit o chvíli dříve. Naštěstí hodně lidí stihlo svá dílka dokončit a ti ostatní si mohli vzít potřebný materiál sebou na dokončení doma.
Poučení pro případné opakování workshopu na nějakém dalším conu? Rozhodně víc jehel a nejlépe i více nůžek.

Děkuji všem za účast a budu ráda, když pošlete fotky svých výtvorů, případně feedback na e-mail lucieduhackova@gmail.com. A na závěr ještě pár fotek. 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Grek1 Grek1 | E-mail | 13. listopadu 2013 v 0:19 | Reagovat

Rozhodně se necitím nikterak uražen, ba co víc, byl jsem mile překvapen, jak dobře (slovo roztomile prostě nedokážu v jakémkoliv spojení s mou osobou použít) ten plyšák vypadal.

Samozřejmě, že s tvou přednáškou na příštím Akiconu již počítám.

2 hitomi hitomi | 13. listopadu 2013 v 11:20 | Reagovat

Strašně mě mrzí, že jsem se na tvůj workshop nedostala, už podle fotek to muselo být hrozně fajn :) doufám, že se tam s něčím podobným ukážeš i příští rok. A plyšový Grek vypadal vskutku roztomile a úžasně :D (já to napsat mohu!)

3 Ruchie Ruchie | 13. listopadu 2013 v 15:27 | Reagovat

Grek1: Tak to je dobře, po cestě z Akiconu do Brna jsme už nadhazovali témata na přednášky. :-D Takže nějakou tu přihlášku asi pošlu. :)

hitomi: Je dost možné, že podobný workshop znovu bude, možná na Natsuconu. Ovšem zatím není nic jisté.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
SEO