Leden 2015

Sezóna 2015 - ZIMA vol. III

18. ledna 2015 v 14:58 | Sykysan |  ANIME

Seiken Tsukai no World Break
Anime, které vzniklo podle slavné fanfikce. Její autorkou není nikdo jiný něž Rikka Takanashi. A nenechte se zmást první scénou, po openingu jde animace sešupem dolů. Další zbytečný kousek, na který si rok po konci druhé řady nikdo nevzpomene.

Soukyuu no Fafner: Dead Aggressor - Exodus
Jednou za pět let se z hlubin zapomnění vynoří anime série, která je záhadně vždy pokračováním jiné série, o které jste nikdy v životě neslyšeli, ale působí zvláštním dojmem, že je úspěšná (no přece musí, když má tři různé řady, OVA a filmy...no ne?). Vítejte u Soukyuu no Fafner: anime, které vám je naprosto ukradené, ale přitom se stále vrací. Překvapuje mě, jak tenhle žánr může držet ještě pohromadě, když rok za rokem vytrvale "vylepšuje" způsob, jak být co nejmíň originální (a to dokonce i ve vlastní franšíze). A zarazí to hlavně ve chvíli, kdy se objeví například tahle znovuzrozená "značka", která by se ze škatulky asi ráda vymanila, ale nemůže, protože neví jak. Když si rozebereme jednotlivé prvky, tak je vše na docela slušné úrovni. Ucházející práce s kamerou v kombinaci s velice dobrými 3D modely je základ pro (když už ne originální, tak aspoň) poctivou akci. Ta je překvapivě dobře podkreslena zběsilým klavírním sólem a vytváří tak dojem potřebné dramatičnosti. Jenže pak dojde na fikční svět, vykreslení charakterů a něco jako "zápletku" a najednou máte na mozku podivnou pachuť bezradných tvůrců, kteří neví, jestli by chtěli být spíš FMP a nebo NGE, ale přitom jsou spíš WTF. Tak zase za pět let, Fafnere!
P.S. - jedna z nejhorších animací v této sezóně!
(Fafner se odehrává ve světě, kde perspektiva nemusí dávat smysl)

Junketsu no Maria
Snad jediný kousek ze zimní sezóny, který rozvíjí scénář především dialogem. Slovní výměny se totiž navzájem gradují a mají pointy a tím pádem reálný obsahový smysl. Už první díl obsahuje plno drobných režisérských vychytávek, které hezky oživují nejen animaci, ale vyobrazení fikčního světa jako takového. Historická Evropa je v daných podmínkách vyobrazena překvapivě realisticky, což bych upřímně od Japonců vůbec nečekal. Jako celek působí anime hezky konzistentně a dějově tučně. Maria mě příjemně překvapila (i když se musím přiznat, že jsem ji dost podceňoval).
P.S. - první drak v anime asi po stopadesáti letech, který není vymodelován ve 3D.

Saekano (Saenai Heroine no Sodatekata)
Přiznám se, že nevím, jak k tomuhle meta konceptu přistoupit. Anime harémovka, která si je už z podstaty vědoma charakteru a jednolivých klišé žánru, ale vůbec s touto informací nepracuje a naopak kompozici slepě dodržuje. Nevím pak, jestli je to záměrná stylizace a nebo jen bezradnost z nedostatku originality. Budu tomu muset dát druhý díl a asi se nebudu muset ani moc přemlouvat. Charakter design je příjemně umírněný a v kombinaci s vymazlenou paletou se na Saekano díva moc hezky. Animace je zalita do rychletvrdnoucího betonu průměru, ale má víc lepších chvilek než těch horších. Asi pro podpoření důležitých scén se občas výrazně mění barvy lineartu, ale paradoxně v naprosto nevhodné momenty a tím jen hloupě vytrhávají z děje. Každopádně to není takový průser, jak jsem tomu předpovídal.

Sezóna 2015 - ZIMA vol. II

12. ledna 2015 v 21:07 | Sykysan |  ANIME
Ansatsu Kyoushitsu
Na character design si budu muset asi chvilku zvykat, protože tlusté outliny mi pripomínají Shingeki no Kyojin a to dokáže dojem shodit docela slušně. Ansatsu rozhodně vyhrává první místo v soutěži o nejlepší expozici charakterů a dějové premisy. Zápletka stojící na třídě žáků, která má za úkol zavraždit svého učitele, nabízí velký prostor pro povedené gagy a autoři (pravděpodobně neuhýbající od mangy) tuhle šanci využívají perfektně. Není to tak, že byste se celou epizodu popadali za břicho, ale vtípek se trefí přesně do momentu, kdy to nečekáte, protože tak prostě musí žáci postupovat, pokud chtějí uspět. Nečekaně ze zálohy. Příjemným překvapením bylo zjištění, že skrze hlavního (lidského) hrdinu funguje i trocha toho dramatu. To bych od podobného typu anime nečekal. Zatím nejsem stoprocentně přesvědčen, ale nějaký čas tomuhle kousku ještě určitě věnuju.

Koufuku Graffiti
Já vám nevim, lidi. Poslouchat, jak dvacet minut někdo mluví o jídle a vy se přitom o jídle vůbec nic nedozvíte mi příjde trošku jako ztráta času. Přitom anime jako celek nemůžu zdaleka odepsat. Pro žánr je animace naprosto dostačující, character design je kresebně moc hezký a po vizuální stránce jdou vytknout maximálně plochá, suše geometrická pozadí (jsou hezká, ale do settingu bohužel nezapadají a chvilkami to jen působí, že byl někdo líný přemýšlet nad perspektivou). Pokud jste fanoušci japonského jídla a požitkářsky dvojsmyslných záběrů na jezení, tak je tahle série pro vás. :-D Ostatní si můžete dát třeba Yakitate Japan.

Death Parade
Jeden z těch lépe animovaných kousků v této sezóně. Krom animace ale můžeme konečně ocenit i nějaký zajímavý děj. Přiznám se, že mi japonská pseudopsychologie leze dost na nervy. Death Parade mě však jednoduchou premisou a výborně zrežírovaným scénářem mile překvapilo. Je sympatické, že se za každou cenu nesnaží být intelektuálně hluboký, ale jen jednoduše prozkoumává lidské pohnutky. Vhodí postavy na hrací pole a pak už jen sledujeme logické vyústění. Když mezi sebou postavy začnou intrikovat a na povrch vyplavou pohřbené křivdy, tak to musí pošimrat každého poctivého cynika. Je to jednoduchá, ale nekompromisní tenisová výměna s cílem, co nejvíc ublížit (spojeno s výbornou animací hereckých výkonů). Spokojenost.
(key animace Yoshimichi Kameda)

Unlimited Fafnir
SERIOUSLY??? Diomedea se prokopala na nové dno.

The Rolling Girls
Tak tu máme nejspíš anime sezóny. Dějová premisa v podstatě umožňuje režisérovi, scénáristům a animátorům téměř cokoliv, takže můžeme být maximálně překvapeni. Pozornost si zaslouží hlavně vizuální zpracování. Barevná paleta a práce s ní je naprosto nepřekonatelná a neskutečně konzistentní skrz celou epizodu. Světlo je výrazné a dynamické, ale přitom nijak nevytrhává. A není to žádné překvapení, když si uvědomíme, že art director pro Rolling Girls je Seiki Tamura (největší hity od KyoAni). Kotomi Deai je docela znát na režisérské sesli. A to je jen dobře, protože jeho důraz na animaci se vyplácí. Nejvíc se člověku nejspíš vybaví Michiko to Hatchin (Seiki Tamura included!). Animace se dá s naprostým klidem srovnat s vyhlášenými studii jako Gainax nebo Trigger. A když jsme u Triggeru, tak se sluší zmínit Kill la Kill, kterému je Rolling Girls velice podobné jak animačně, tak celkovým settingem. Nemám, co bych vytknul a nemůžu se dočkat dalšího dílu.

Yoru no Yatterman
Po nepovedeném remaku z roku 2008 tu máme další pokus o oživení Yattermana z osmdesátých let. A musím říct, že je to docela povedený pokus. Barvy jsou někdy možná až moc vyšisované (skoro monochromatické), ale zatím to přijímám jako vhodné navození do nálady. Animačně na velice vysoké úrovni. Vypiplané Rolling Girls sice nepřekoná, ale docela slušně jim sekunduje. Opravdová animační pošušňáníčka totiž občas vystřídá slabší chvilka, ale celkovému dojmu to neubírá. Co se příběhu týče, ten nejspíše prověří až čas. Osobně jsem se bavil, ale za drápeček mě to úplně nechytlo. Co bych jako tvůrce kompletně přehodnotil, je dabing. U mužských seyiuu jsou hlasy nevýrazné a naopak u dámských se zbytečně moc stylizuje a pitvoří. Měl jsem docela problém se kvůli tomu s postavami ztotožnit.


Z tohoto tajemství se vám zatočí hlava. Co skrývají Lusi a Sykysan?

11. ledna 2015 v 20:40 | Sykysan
Hackeři se nabourali do cloudu a nechali leaknout záznam karaoke soutěže na Natsuconu 2014! Performeři zatím zatvrzele mlčí. Vy se mezitím můžete podívat na záznam, který jsme pro vás exkluzivně vyhledali.


Sezóna 2015 - ZIMA vol. I

9. ledna 2015 v 22:12 | Sykysan |  ANIME
Součástí novoročních předsevzetí bylo jako už tradičně oživení mého shnilého blogu. Proto se vracím po třech letech (eh!) s dojmy popisující aktuální anime sezónu. Níže si tedy můžete přečíst odstavečky o prvních epizodách právě vycházejících anime. Jdeme na to.

Yurikuma Arashi
Na nového Kunihika jsme nemuseli čekat tak dlouho jako u Mawaru Penguindrum, ale medvídkům to neubírá nic na svítivosti. Máme tu všechny kunihikovské trademarky: shoujo-ai, zvířátka, typická postmoderní architektura (Kobayashi? Jsi to ty?) a děj vyprávěn především skrz jednoduchou symboliku (ať už jde o Boží soud nebo sex :-D). A přesto, že se muselo do této dvacetiminutovky nacpat vše z předchozích Ikuharových děl, zůstává Yurikuma Arashi své a sympaticky neznámé. Mysteriózní atmosféru ještě podtrhuje návyková hudba, která není nijak převratná, ale scénám slouží skvěle. Animačně to balancuje v přesném středu průměru, tak snad nepřepadne na špatnou stranu. Suma sumármum veliká spokojenost, můj oblíbenec znovu nezklamal. (Oceňuji skvělou práci s 3D, které je využíváno převážně na grafiku a když se cpe do scény, tak s citem.)


Absolute Duo
Představte si, že existuje přístroj na výrobu anime. Ten přístroj má monitor s klávesnicí a na monitoru tabulku, do které můžete zadat libovolný počet hesel. Vámi zadaná hesla se pak vyhodnotí a na monitoru vám přehrají anime sestavené podle vašeho zadání. Absolute Duo obsahuje tato hesla: akční, fantasy, škola, podprůměr, otravné, zoufale neoriginální, zbytečné. Za zmínku tak stojí jen fantasticky animovaný opening, o který se úplně sám postaral Ryouma Ebata (i když se hodne recykluje ze samotné stopáže dílu).


Binan Koukou Chikyuu Bouei-bu Love!
Až se někdy objeví shoujo anime s bišíkama, které bude mít opravdové scénáristické kvality, příjďte se se mnou vsadit. Máte velkou šanci na výhru, protože vám neuvěřím. Troufám si tvrdit, že tohle anime je ztráta času i pro fanynky žánru. Mahou Shounen??? Seriously? A nepokoušejte se předstírat, že je to parodie. To je jen zástěrka.


Kantai Collection (KanColle)
Nejsem velkým fanouškem podobného žánru personalizovaných lodí/zbraní/letadel atd. A zvlášť pokud je to jen reklamní boost pro videohru. Příjdou mi všechny na jedno brdo. Hlavní i vedlejší postavy jsou jako přes kopírák a jedinou přidanou hodnotou bývá servis v podobě tématu na kterém konkrétní anime stojí (lodě/zbraně/letadla). Jednoduše nejsem cílovka. Možná to bylo výbornou prací s kamerou nebo překvapivě nerušící prací s 3D modely (snad 40% stopáže je 3D animace!), ale Kancolle si mě získalo. Expozice postav byla snesitelná (především díky přehlednému character designu a obecně režijním vedením jednotlivých postav). Nejzábavnějšími jsou pak slušně vymyšlené akční scény. Nepředpokládám, že mi tohle nadšení vydrží, ale musím smeknout klobouk nad tím, že mě vůbec tohle anime dokázalo zaujmout.


Shinmai Maou no Testament
Upřímně se mi nechce na tohle anime plýtvat písmeny. Primitivní, až na pár akčních momentů ohavně animovaná, extrémně nezábavná a těžce neoriginální slátanina. Další kousek do databáze, jak co nejstupidněji spadnout na obdařenou hrdinku.


Militari!
Jako amatérský projekt na deviantartu by to možná uspělo a odůvodnila by se tím ta téměř flashová animace. :-D Je to sice groteska na tři minuty, ale o to víc je znát, že svou škatulku nezvládá naplnit.

Pod čarou____________________________________________________________________________
V The iDOLM@STER Cinderella Girls se zase sešla skvělá skvadra animátorů, takže pokud jste ochotni překousnout (pravděpodobně) nezajímavý děj, doporučuji pro hezkou podívanou.
SEO