Sezóna 2015 - ZIMA vol. III

18. ledna 2015 v 14:58 | Sykysan |  ANIME

Seiken Tsukai no World Break
Anime, které vzniklo podle slavné fanfikce. Její autorkou není nikdo jiný něž Rikka Takanashi. A nenechte se zmást první scénou, po openingu jde animace sešupem dolů. Další zbytečný kousek, na který si rok po konci druhé řady nikdo nevzpomene.

Soukyuu no Fafner: Dead Aggressor - Exodus
Jednou za pět let se z hlubin zapomnění vynoří anime série, která je záhadně vždy pokračováním jiné série, o které jste nikdy v životě neslyšeli, ale působí zvláštním dojmem, že je úspěšná (no přece musí, když má tři různé řady, OVA a filmy...no ne?). Vítejte u Soukyuu no Fafner: anime, které vám je naprosto ukradené, ale přitom se stále vrací. Překvapuje mě, jak tenhle žánr může držet ještě pohromadě, když rok za rokem vytrvale "vylepšuje" způsob, jak být co nejmíň originální (a to dokonce i ve vlastní franšíze). A zarazí to hlavně ve chvíli, kdy se objeví například tahle znovuzrozená "značka", která by se ze škatulky asi ráda vymanila, ale nemůže, protože neví jak. Když si rozebereme jednotlivé prvky, tak je vše na docela slušné úrovni. Ucházející práce s kamerou v kombinaci s velice dobrými 3D modely je základ pro (když už ne originální, tak aspoň) poctivou akci. Ta je překvapivě dobře podkreslena zběsilým klavírním sólem a vytváří tak dojem potřebné dramatičnosti. Jenže pak dojde na fikční svět, vykreslení charakterů a něco jako "zápletku" a najednou máte na mozku podivnou pachuť bezradných tvůrců, kteří neví, jestli by chtěli být spíš FMP a nebo NGE, ale přitom jsou spíš WTF. Tak zase za pět let, Fafnere!
P.S. - jedna z nejhorších animací v této sezóně!
(Fafner se odehrává ve světě, kde perspektiva nemusí dávat smysl)

Junketsu no Maria
Snad jediný kousek ze zimní sezóny, který rozvíjí scénář především dialogem. Slovní výměny se totiž navzájem gradují a mají pointy a tím pádem reálný obsahový smysl. Už první díl obsahuje plno drobných režisérských vychytávek, které hezky oživují nejen animaci, ale vyobrazení fikčního světa jako takového. Historická Evropa je v daných podmínkách vyobrazena překvapivě realisticky, což bych upřímně od Japonců vůbec nečekal. Jako celek působí anime hezky konzistentně a dějově tučně. Maria mě příjemně překvapila (i když se musím přiznat, že jsem ji dost podceňoval).
P.S. - první drak v anime asi po stopadesáti letech, který není vymodelován ve 3D.

Saekano (Saenai Heroine no Sodatekata)
Přiznám se, že nevím, jak k tomuhle meta konceptu přistoupit. Anime harémovka, která si je už z podstaty vědoma charakteru a jednolivých klišé žánru, ale vůbec s touto informací nepracuje a naopak kompozici slepě dodržuje. Nevím pak, jestli je to záměrná stylizace a nebo jen bezradnost z nedostatku originality. Budu tomu muset dát druhý díl a asi se nebudu muset ani moc přemlouvat. Charakter design je příjemně umírněný a v kombinaci s vymazlenou paletou se na Saekano díva moc hezky. Animace je zalita do rychletvrdnoucího betonu průměru, ale má víc lepších chvilek než těch horších. Asi pro podpoření důležitých scén se občas výrazně mění barvy lineartu, ale paradoxně v naprosto nevhodné momenty a tím jen hloupě vytrhávají z děje. Každopádně to není takový průser, jak jsem tomu předpovídal.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
SEO