Květen 2015

Obraceč času: Co se o japonských nadpřirozených bytostech v manze nedozvíte (Grek1)

7. května 2015 v 12:35 | Sykysan, Daji, Moti, Ruchie |  BLOGOVÁNÍ
Ta vás vítám u (možná) nové rubriky, která vznikla jako jeden z bodů plánu podporující resuscitaci tohoto blogu. Obraceč času se bude zaměřovat na video záznamy přednášek z našich otaku conů, na kterých nebyl přítomen ani jeden ze cylonů a tak se vyhly sžíravé kritice či obdivné ódě proaktivních toasterů. Impuls pro tento pilot vzešel od samotného Greka, který si v komentářích pod reportem na Animefest 2014 "objednal" zpětnou vazbu slovy: "...tímto pověřuji družstvo Cylonů povinným shlédnutím mé přednášky a zasláním detailního rozboru na můj mail. Případně pranýřování zde na blogu, pokud pro to uvidíte důvod." Reportování ze záznamu je dost odlišné a tak je feedback více hnidopišský a na dojem nepůsobí atmosféra samotného conu.

Následující slova byla napsána zhruba před půl rokem (až na Dajiho) a pak nedotknuta až do letošního Animefestu (2015). Jejich oprášení způsobila především podezřelá podobnost s odstavcem, který jsem napsal o Grekově letošní přednášce na Animefestu (2015). Naskýtá se nám tak zajímavý experiment porovnat Greka letos a minulý rok (a nejen Greka).


- Sykysan -
Přednáška se soutředí na kořeny a původ všemožných populárních stvoření, které v dnešní době často vídáme v anime a manze. Zkoumá mytologii a změnu, kterou časem podstoupili. Velice kvituju výběr tématu, protože v sobě obsahuje možnosti pobavit i poučit, což jako divák od přednášek na conech očekávám. Grek měl výborný přednes a příjemnou gestikulaci podporující celkový dojem. S přednesem se ale pojí jedno nenápadné negativum, nebo možná spíše jen neutrum - Grekovo přehnaně sebevědomé předávání informací. Nejde mi ani tak o správnost informací jako spíše o fakt, že ty předkládané vlastně nedávají prostor pro jinou interpretaci. Zvláště když se bere téma z historického hlediska, kde (přiznejme si) nejde nic stoprocentně doložit. Chvilkami Grek totiž působí jak kdyby tam tehdy byl a od všeho měl klíče, což pro mě u přednášejících vždycky vyvolá pocit neautentičnosti. Nemám problém Grekovi uvěřit i tu nejobskurnější informaci, pochybnosti nastávají ve chvíli, kdy je vše nějak moc stoprocentní (podobná situace třeba u akiconího "Kolik stojí anime", kde sám Grek upozorňoval, že se toho kvůli přísnému dohledu zase tolik neví, ale ve zbytku přednášky pak přednesem působil jako by vše řečené byl neotřesitený fakt. Dále si vzpomínám třeba na přednášku o studiu Shaft, kde sebevědomě popisoval duševní pochody a pracovní návyky tvůrců, které jsou pochopitelně nezjistitelné.). Takže nezpochybňuji jeho důvěryhodnost, ale způsob jakým informaci sděluje. Pochopím to u nezkušených přednášejících, jakým jsem třeba já, ale u Greka už to po těch letech trkne. Dalším drobným, ale přehlédnutelným negativem je pak natahování obsahu. U tohoto tématu bych ocenil větší počet stručnějších kapitol než méně hutných. Zajímalo by mě, o kolik jsme toho přišli kvůli časovému omezení. Z faktů předložených je možná trochu problematický dopis shinigaminu/ho, který se dá, co jsem se doslechl, číst mnoha různými způsoby, ale nějak hlouběji jsem to nezkoumal.
Když mám tu možnost, tak si dovolím se trošku porýpat v samotném formátu záznamu. Co musím vyzdvihnout je multikamerový systém. Mám pocit, že je to až zbytečný nadstandart, ale velmi ho oceňuju. S ním se ovšem pojí jedno velké negativum. Nevím jestli je střih náhodný a nebo režírovaný, ale tak či tak je prostě absolutně nezvládnutý. Minimálně ve dvou případech nebyl vůbec vidět aktuální slide a tak si člověk musel docela dost domýšlet z Grekova přednesu. Pohled na dav otaku je příjemným osvěžením, ovšem pohled na znuděnou a rozteklou Uršulu už poněkud vytrhává. Taky by se hodil nějaký staffák, který by běhal po rotundě s mikrofonem, zvláště u přednášky, ve které je tolik vyžadován kontakt s publikem. To jsou ovšem triviální věci a já jsem pochopitelně rád, že vůbec nějaký záznam existuje.

Doplňující otázka: Doporučil bys nějaké moderní dílo populární kultury (anime, manga, film), kde je pojem shinigami užíván v původním smyslu? Existuje něco takového vůbec?

- Moti -
Celkově velice hezká přednáška. Nikdy by mě nenapadlo, že se dá vymyslet její obsah tak, aby skutečně seděla s jejím názvem. Jediná věc, která mě skutečně praštila jako nedostatek bylo zadání otázky v první půlce přednášky. Bylo to během shinigami vysvětlovačky. Grek se v podstatě zeptal, jak nejoriginálněji by diváci jakožto shinigami zabíjeli. Zadání bylo tak dlouhé a komplikované, že jsem si jeho pointu spíše vyvodil, než že bych si jí pamatoval a popravdě se divím, že diváci odpovídali správně … tedy pokud odpovídali. Druhá věc s tím spojená je spíše zamyšlení, jestli otevřené otázky v takhle velikém sále k něčemu jsou? Nic nikam pořádně nemůžou posunout ani aktivizovat diváky. Jediné, k čemu jsou, je prostor pro pár odvážných udělat si svých 5 - 10s slávy. Pro takové věci nemám pochopení. Předvádět se můžou celý víkend, tak ať mi neberou moji hodinku s Grekem, když se mám konečně příležitost něčemu přiučit. :D

- Daji -
Jediná vec, ktorá mi na prednáške vadila bol dosť vysoký počet použitých parazitných slov. Na posledných dvoch prednáškach na tohtoročnom animefeste (utvrdil som sa kontrolou záznamu zo streamu) bolo tých parazitných slov omnoho menej. K ostatným veciam nemám výhrady, faktografiu sme si zbežne overili cez google, intonácia a zrozumiteľnosť prednesu bola štandardne dobrá., nezaznamenal som nič čo by som tu musel spomenúť.

Můžete si dokonce zkusit report objednat stejně jako Grek. Stačí jen, aby byl dostupný záznam.


PragoFFest - Advik ZIMA 2015

4. května 2015 v 22:10 | Sykysan, Lusi |  REPORTY
Tak když máme za sebou ten Animefest, tak by se slušelo už vydat report na PragoFFest. :-D

Na začátek jen vysvětlení, proč report na PragoFFest/Advik ZIMA s tak velkým spožděním. A vysvětlení nebude nijak složité. Protože se mi prostě vůbec nechtělo. PGF nebyl zas tak zajímavý zážitek na to, abych do týdne vychrlil deset normostran. Takže tenhle report je totálně neuspořádanou skupinou výkřiků do tmy. Z tohoto důvodu (a časem osekaným vzpomínkám) není report na PGF chronologický.

PragoFFest jsem trávil netradičně mimo cylonskou skupinu a to ve skvělé společnosti Lusi, Jarníka a Sušenky. Především díky tomu byl fest nejen že snesitelný, ale dokonce velice zábavný. Bohužel ne zásluhou organizace.

Koncepce PragoFFestu mi osobně vůbec nevyhovuje, ale netvrdím, že je to tak špatně. PragoFFest je o dost uvolněnější (bavíme se ve srovnání s otaku cony), což je moc příjemné, ale podle mě tímhle uvolněním trpí přednášky. I když nemůžu přímo říct, že by byly špatné, tak je vidět naprosto odlišný přístup k tomu, co je považováno za kvalitní program. Jak je prý psáno v radách PragoFFestu pro přednášející, dnes nikoho informace nezajímají, dneska jde hlavně o show. A kdybych to neviděl na vlastní oči, tak si nejspíš facepalmem způsobím otřes mozku. Nejmíň tucetkrát jsem za fest řekl, že musím být neskutečně rozmazlený z otaku conů, když mi podobný formát programu a jeho plnění přijde naprosto směšné a nedostačující. Trochu pozitivní na tom ovšem je, ža atmosféra samotného Pragáče vás dřívě či později na tuhle úroveň naladí. Zjistíte, že nemusíte vůbec snižovat laťku očekávaní, protože neskáčete do výšky, hrajete si totiž na pískovišti. Jako příklad můžou sloužit dojmy na následující přednášky. První jsou Hudební trollové na Youtube od Portyho. Hodinka, ve které jsem se nasmál nejvíc za celý con, ale jen kvůli tomu, že "přednášející" pouštěl celou dobu vtipná hudební videa. Úplně stejně bych se nasmál doma u počítače. Žádná přidaná hodnota. O něco lépe byla připravena přednáška Community, nejlepší (meta)komedie ever od Arvineje. Tady byly aspoň videa doplněna přednášejícím o kusé informace. Přednášku jsem si užil, ale odcházel jsem z ní úplně prázdný. A to jsou reprezentativní vzorky toho, co se na PGF považuje za dobrý program.

Z Tlakshow vlogových příspěvků jste možná mylně nabyli dojmu, že tenhle report bude plný břitkých vtípků o Zenym a jeho harému. Nejspíš vás zklamu. Ano, na Advík ZIMA jsme chodili především kvůli Zenyho estrádám, ale já osobně z toho mám zpětně spíš smutek na duši. Nebál bych se Zenyho označit za typického mýtomana. I kdyby byly všechny jeho historky o bývalých a současných přítelkyních a milenkách pravda (o čemž upřímně pochybuji, protože mně naskakuje husí kůže jen při pomyšlení, že bych si o Zenyho měl opřít kolo), tak jeho vehementní vyprávění detailních příhod s nimi už je totálně za čárou jakéhokoliv dobrého vkusu (a že je to vždy minimálně 20% přednášky). V jeho přítomnosti by měla být každá dívka s trochou sebeúcty hluboce uražena a každý otaku by měl být upřímně smutný nad tím, že zrovna tenhle člověk nás zastupuje na akci, kde se potkávají všechny různé komunity. A ono přitom ne. Zeny nemá sice nijak oslnivou návštěvnost, ale má ji silně stabilní a rozhodně ne podprůměrnou. A i tak mě zaráží počet lidí, kteří se upřímně bavili a kterým se evidentně Zenyho přednášení líbí. Lépe řečeno to byli všichni kromě naší trolovací skupiny, která čítala čtyři lidi. Mýtus, který není podle mě ani trochu pravdivý je, že lidi kolem Zenyho si z něj utahují a své přátelsví jen předstírají. Já zaznamenal jen upřímné obdivovače a beta samce, kteří se na Zenyho lepí pod vidinou snadného úlovku. Takovou pověru musel rozšířit někdo s optimistickým pohledem na svět, který velice přeceňuje intelekt návštěvníků Zenyho přednášek. I o mně se dá dost pochybovat, protože jsem dobrovolně navštívil už sedm jeho klenotů a nepřímo tak tuhle pověru podporuju. Ale za prvé, se samotným Zenym nijak neinteraguji a za druhé jeho výkon poctivě rozcupuju a nebo ho raději ani nezmíním. Takže uznávám svou chybu. To je takové to jak upřímně opovrhujete bulvárem, ale abyste jím mohli opovrhovat, tak si přece musíte pravidelně kupovat Blesk.

Co se jeho přednášek týče, asi vás ničím nepřekvapím. Mahou Shoujo minulosti a budoucnosti byla politováníhodným vtipem. Zeny nemá ani přibližné ponětí o chronologii mahou shoujo děl. Všechny mahou shoujo jsou podle něj srdíčková a pro děti, až na Madoku, která je podle jeho slov dokonce slabým anime. Boobs improve everything byla přesně tak šovinistickou přednáškou, jak sliboval její název, s příkladnými ukázkami hraničícími se sexuálním obtěžováním. A jak správně předpokládáte, Co mě naučilo anime byla jen výčtem jeho oblíbených anime. Zenyho přednášky jsou jako televizní noviny na Nově. Plné sraček, překroucených faktů, lží a primitivních návnad. Vlastně nic, co bychom už nevěděli. Zbytek Adviku ZIMA byl víceméně podobně ubohý jako Zenyho přednášky. Částečně to bylo proto, že v jeho programové náplni se objevovala manga nebo anime (potažmo jakákoliv japonská kultura) asi jen v 50% případů. Namátkově jsme navštívili Korejské jídlo od Arisu (ne TÉ Arisu) což byla zvláště poučná přednáška, protože autorka popisovala korejské jídlo japonskými ekvivalenty. "Takže tyhle korejský nudle jsou jako japonský nudle a tyhle rolky jsou vlastně uplně to samý jako japonský rolky." Cosplay přednáška: Temná strana Gothamu slibovala v anotaci experimentální roleplayový zážitek točící se okolo méně známých záporáků komiksového Batmana. Takže to byla pochopitelně naprosto obyčená a nudná přednáška o těch nejprovařenějších záporácích Gothamu. To by byla v kostce linie Advik ZIMA.

Tak si říkám, že organizátoři PragoFFestu by měli vynaložit veškerou snahu, aby nemuseli svěřovat anime linii egomaniakovi, který si z ní dělá jen reklamu na sebe sama (Doslova! Na konci každé přednášky Zeny nezapomene zmínit adresu jeho fanklubu na facebooku, viz. Tlakshow vlog). Škodí to nejen naší komunitě, ale minimálně i renomé samotného festu. O tom, jak to vlastně se sestavováním programu bylo, vám poví Lusi, která situaci bez námahy zmapovala. Aneb důkaz, že všechno mohlo být úplně jinak. Jen kdyby organizace PragoFFestu nebyla líná a nevděčná (pro pochopení celého problému doporučuji přečíst si Pravdův článek pod linkem).

Kauza "nepovedlo se sehnat přednášející"

Asi 2 týdny před akcí se na FB eventu Pragoffestu objevila oficiální zpráva hlásající "Bohužel se nepodařilo sestavit program Advíku Zima tak bohatý, jak jsme si představovali, nenašli jsme vedoucí linií ani přednášející." To zvedlo internetové vlnky především mezi pražskými otaku (myšleno Mňangačiči, SPJK a přilehlý čajovnový vesmír), protože se mezi nimi nachází nejeden notorický přednášeč na anime conech, ale nikdo z nás netušil nic o tom, že by Advík/Pragoffest někoho sháněl. Nikdo nezaznamenal, že by se nějaké hledání vůbec konalo a vypátrat někoho, kdo by byl konkrétně osloven, se také nepodařilo.
Vyvstala otázka, kde tedy organizátoři hledali a jak intenzivně. Já tady tuším tak trochu zádrhel v dost rozdílné koncepci získávání přednášejících. My, otaku, jsme totiž z našich samostatných conů zmlsaní a zvyklí na to, že na přednášející se pořádá velká náborová kampaň. Výrazné upozornění na stránkách a aspoň 2 posty na facebooku, připomínající lidem, že i oni mají možnost si zapřednášet (a co pro to musí udělat). Některé anime cony mají své přednášející dokonce rozmazlené natolik, že se jim před akcí prostě osobně ozvou emailem, zda nemají zájem letos zase přednášet.
Akce FF serie (a opravte mě, pokud se pletu) spoléhají na již zažitý, léty ověřený systém registrace do Amberu, počítající s tím, že zájemci o přednášku si ji sami zadají do systému a to proto, že to už mají naučené z předchozích let nebo mají tak velký zájem přednášet, že si sami a včas zjistí co a jak. Pokud tedy "hledání" přednášejících probíhalo jen formou "zeptáme se pár lidí z letního advíku a počkáme, jestli se nám ještě sám někdo nepřihlásí", není se moc čemu divit, že se jich moc nenašlo (opět budu ráda, když mě někdo z organizátorů vyvede z omylu).
Wolfiimu to ovšem nedalo a tak se veřejně zeptal, čím to, že se nepovedlo najít vedoucí linií a přednášející. Dostalo se mu odpovědi od hlavního organizátora, která zvedla ze židle i mě: "Původní záměr byl jiný, ale nenašli se ani vedoucí linií, ani přednášející. Je to škoda, bohužel to jasně dokladuje rostoucí pasivitu fanoušků." Tohle házení viny primárně na pasivitu fanoušků vážně nemám ráda. Obzvláště v místech, kde mi přijde naprosto nepodložené. Můžu s čistým svědomím mluvit za Akicon, že přednášky musíme dokonce z kapacitních důvodů odmítat. Pokud vím, Animefest je na tom, co se týče přednášejících, podobně a Natsucon o ně taky nemá nijak nouzi. Tak můžou za to pasivní fanoušci? Nemohla být náhodou na vině velmi nízká informovanost a aktivita ze strany organizátorů v oslovování případných zájemců? Nebo třeba to, že celý Advík Zima, jak se tak profiloval, byl v komunitě považován spíš za smutný vtip, než za akci, na které by si člověk rád zapřednášel? Každopádně jsou to náměty k zamyšlení do příštího ročníku.

A já hned navážu. Tohle mi příjde jako ten nejvíc ultimátní fail, kterého se může organizátor dopustit. Protože hodit vinu na návštěvníky a fanoušky je podle mě ta nejkrystaličtější podoba lenosti a nevděčnosti jaké se může někdo dopustit. Já jsem profesionální "nespokojenec" a "stěžovatel" otaku conů nějakých sedm let a i když si umím představit, že při některých mých poznámkách musí organizátorům rotovat oči jako výhernímu automatu, tak na mě místo kamene vrhnou bochník chleba a ještě se ujistí, zda je pro mě dostatečně propečený. Říká se tomu PR. Kdyby někdo nevěděl, tak to je zkratka pro public relations a to je doslovně přeloženo "vztahy s veřejností". Stále se cítím být spíše návštěvníkem, ale pokud by mě chtěl někdo napadnout z lenosti a nevděčnosti, tak ho musím zdvořile umlčet. Na otaku conech už jsem odpřednášel čtyři přednášky, dvakrát jsem se podílel na vytvoření fanzinu pro Akicon, s cylony jsme zvládli dva herní workshopy, s Ruchií jsme několikrát přispěli do různých komiksových sborníků, krom cosplaye jsem vyzkoušel snad každou soutěž jako účastník, platím vstup na cony i když přednáším a jednou jsem pomáhal DanoviQ počítat hlasy do AMV soutěže. :-D A chtěl bych dělat víc, ale raději se držím zpátky, protože vím, že na to nemám. Ale tohle asi organizátoři Pragoffestu odmítají pochopit.

Návštěvník nenese zodpovědnost za váš con!!!

Jasně, takový návštěvník by se mohl možná líp chovat, ale rozhodně nemůže za neschopnost organizátora obstarat programovou náplň. Vždyť je to na hlavu! Organizátor zařizuje program - Organizátor program zařizuje pro návštěvníka - Organizátor nezvládá zařídit program, protože návštěvník je moc vytížený tím, být návštěvníkem - Z toho logicky plyne, že je to vina návštěvníka.

Ale jako správný spasitel jsem přišel s řešením! Máme před sebou nabitý conový rok. Určitě vás nezabije, když si po vzoru lightning talks nebo koutku krátkých experimentálních přednášek připravíte pětiminutovou přednášku pro své přátele o nějakém vašem oblíbeném tématu. Ve volných chvílích na conu si je můžete navzájem přednést nejen mezi přáteli, ale taky mezi neznámými lidmi při čekání ve frontách, můžete jimi přerušovat oficiální přednášky nebo jimi obšťasňovat bezradné vykonavatele potřeb u pisoárů (ideální místo, tam vám nikdo neuteče ze sálu). Kdo jste ochotní se ujmout anime linie na PragoFFestu nebo na ní aspoň přednášet, či připravit jinou formu programu, prosím zanechte v komentářích svůj email nebo jiný kontakt. Udělám z něj balíček a pošlu organizaci PragoFFestu, aby už nikdy nemuseli prožívat muka nad myšlenkou líného a nevděčného návštěvníka.

A teď konečně k tomu lepšímu.

Obrovské smeknutí sombrérem nebo nějakým ještě větším kloboukem si zaslouží dámy z Czech Hallyu Wave, protože i přesto, že jejich korejská linie byla většinu času liduprázdná, tak předvedly prefesionální přístup a měly jednu z nejlepších programových náplní celého PragoFFestu. Být organizátorem jakéhokoliv českého otaku conu, tak po nich skočím a už je nepustím. Chápu, že většina našich akcí si chce zachovat tu japonskou patinu, ale co si budeme povídat, Korea tam prosakuje (minimálně u Akiconu pravidelně). Navíc si nemyslím, že by kvůli vzrůstající popularitě kultury korejské, měla nějak trpět ta japonská. Naopak by se mohly krásně doplňovat (vždyť korejský jídlo je vlastně úplně to samý jako japonský!), protože minimálně ta populární zas tak odlišná není. K-pop poslouchám už nějaký ten měsíc, ale díky Czech Hallyu Wave jsem v tom teď až po uši. Uvidíme se minimálně na K-pop contestu! Své pozitivní dojmy přihodila i Lusi.

Když jsem někdy loni poprvé narazila na K-pop contest a zkusila o něm něco zjistit, byla jsem ohromena, jak je to obří světová akce a hlavně jak dobře se umisťují čeští reprezentanti. Zarazilo mě, jak málo se o tom všeobecně ví a hned jsem to chtěla navrhnout nějakému conu jako téma na přednášku, jak je po nich občas sháňka. Ideálně, aby to přednášela některá ze soutěžících.
No a než k tomu vůbec došlo, objevila se na PGF v rámci Hallyu Wave přednáška o této soutěži a to přímo od jejích organizátorek. A byla to rozhodně jedna z nejzajímavějších a nejzasvěcenějších přednášek z celé akce. Jen naprosto nechápu, jak je možné, že jsme tam snad celou první půlku byli úplně sami. Asi je ta informovanost veřejnosti ještě horší, než jsem si myslela.

Za zmínku stojí ještě game linie, která až na jednu vyjímku nebyla nijak extra oslnivá, ale přesto dokázala zabavit. Tou vyjímkou byla pak Jarníkova perfektní přednáška o Game Jamech. Informativní s přidanou hodnotou vhledu do toho, jak přesně se on sám účastní. Neměla ani jedno hluché místo, byla svižná a obsahovala i Jarníkův autistický humor (což znamená, že se člověk zasměje vtipu, který právě řekl, ale není si jistý, zda-li to náhodou nemyslel vážně. :-D)

A to nejlepší na konec! Zvrat v ději a šokující odhalení! Nejlepší linií PragoFFestu byl totiž Ponícon! Totální zjevení. Magická studna uprostřed hlubokého lesa beznaděje. To si tak projíždíte časový rozvrh a najednou narazíte na Bronies linii. No a nenapadne vás nic lepšího, než se tam vydat, abyste konečně viděli ty ubožáky, kteří musí mít evidentně nějaký psychický problém, když tak zbožně obdivují animovaný seriál pro dívky školou povinné. No to bude prostě pecka. Jdem se podívat na exoty. Hlavně nekrmit. Když konečně dorazíte do té nejzapadlejší třídy v přízemí, hned vás přepadne euforie, protože prostor se hemží oplácanými třicátníky v mikinách nebo cosplayích, kteří do jednoho vypadají jako abstinující pedofilové (dokonale jsem zapadl). Sem tam se mihne mladší ročník. To jsou ti, kteří vypadají do jednoho jako žáci prvního ročníku střední školy obor Správce sítí. Opatrně si sednete někam dozadu, ať to můžete hezky sledovat a... WTF??? Místo abstraktní freakshow dostanete vtipnou a poučnou cestopisnou přednášku Do Japonska za MLP, která byla paradoxně tou nejlepší otaku přednáškou na festu. Než se vzpamatujete, tak tu máte esejistické vyprávění Když se sny stávají realitou, které vás provede krizí středního věku jednoho průměrného Brony. Dojemný příběh o tom, jak se díky komunitě můžete stát kvalitnějším člověkem a vzít život do vlastních rukou. A tyhle klenoty jsou poslušně a se zaujetím konzumovány spořádanou skupinou přátel, kteří se nestydí si navzájem projevovat náklonnost. Totálně mě zamrzelo, že mě Poníci absolutně netankují, protože do takové komunity bych se rád připojil.

Tady bych to ukončil. Omlouvám se za neuspořádáný a informačně chabý report, rád odpovím na jakékoliv doplňující otázky, jejichž odpovědi by vyplnily mezery v samotném reportu.
SEO