Obraceč času: Co se o japonských nadpřirozených bytostech v manze nedozvíte (Grek1)

7. května 2015 v 12:35 | Sykysan, Daji, Moti, Ruchie |  BLOGOVÁNÍ
Ta vás vítám u (možná) nové rubriky, která vznikla jako jeden z bodů plánu podporující resuscitaci tohoto blogu. Obraceč času se bude zaměřovat na video záznamy přednášek z našich otaku conů, na kterých nebyl přítomen ani jeden ze cylonů a tak se vyhly sžíravé kritice či obdivné ódě proaktivních toasterů. Impuls pro tento pilot vzešel od samotného Greka, který si v komentářích pod reportem na Animefest 2014 "objednal" zpětnou vazbu slovy: "...tímto pověřuji družstvo Cylonů povinným shlédnutím mé přednášky a zasláním detailního rozboru na můj mail. Případně pranýřování zde na blogu, pokud pro to uvidíte důvod." Reportování ze záznamu je dost odlišné a tak je feedback více hnidopišský a na dojem nepůsobí atmosféra samotného conu.

Následující slova byla napsána zhruba před půl rokem (až na Dajiho) a pak nedotknuta až do letošního Animefestu (2015). Jejich oprášení způsobila především podezřelá podobnost s odstavcem, který jsem napsal o Grekově letošní přednášce na Animefestu (2015). Naskýtá se nám tak zajímavý experiment porovnat Greka letos a minulý rok (a nejen Greka).


- Sykysan -
Přednáška se soutředí na kořeny a původ všemožných populárních stvoření, které v dnešní době často vídáme v anime a manze. Zkoumá mytologii a změnu, kterou časem podstoupili. Velice kvituju výběr tématu, protože v sobě obsahuje možnosti pobavit i poučit, což jako divák od přednášek na conech očekávám. Grek měl výborný přednes a příjemnou gestikulaci podporující celkový dojem. S přednesem se ale pojí jedno nenápadné negativum, nebo možná spíše jen neutrum - Grekovo přehnaně sebevědomé předávání informací. Nejde mi ani tak o správnost informací jako spíše o fakt, že ty předkládané vlastně nedávají prostor pro jinou interpretaci. Zvláště když se bere téma z historického hlediska, kde (přiznejme si) nejde nic stoprocentně doložit. Chvilkami Grek totiž působí jak kdyby tam tehdy byl a od všeho měl klíče, což pro mě u přednášejících vždycky vyvolá pocit neautentičnosti. Nemám problém Grekovi uvěřit i tu nejobskurnější informaci, pochybnosti nastávají ve chvíli, kdy je vše nějak moc stoprocentní (podobná situace třeba u akiconího "Kolik stojí anime", kde sám Grek upozorňoval, že se toho kvůli přísnému dohledu zase tolik neví, ale ve zbytku přednášky pak přednesem působil jako by vše řečené byl neotřesitený fakt. Dále si vzpomínám třeba na přednášku o studiu Shaft, kde sebevědomě popisoval duševní pochody a pracovní návyky tvůrců, které jsou pochopitelně nezjistitelné.). Takže nezpochybňuji jeho důvěryhodnost, ale způsob jakým informaci sděluje. Pochopím to u nezkušených přednášejících, jakým jsem třeba já, ale u Greka už to po těch letech trkne. Dalším drobným, ale přehlédnutelným negativem je pak natahování obsahu. U tohoto tématu bych ocenil větší počet stručnějších kapitol než méně hutných. Zajímalo by mě, o kolik jsme toho přišli kvůli časovému omezení. Z faktů předložených je možná trochu problematický dopis shinigaminu/ho, který se dá, co jsem se doslechl, číst mnoha různými způsoby, ale nějak hlouběji jsem to nezkoumal.
Když mám tu možnost, tak si dovolím se trošku porýpat v samotném formátu záznamu. Co musím vyzdvihnout je multikamerový systém. Mám pocit, že je to až zbytečný nadstandart, ale velmi ho oceňuju. S ním se ovšem pojí jedno velké negativum. Nevím jestli je střih náhodný a nebo režírovaný, ale tak či tak je prostě absolutně nezvládnutý. Minimálně ve dvou případech nebyl vůbec vidět aktuální slide a tak si člověk musel docela dost domýšlet z Grekova přednesu. Pohled na dav otaku je příjemným osvěžením, ovšem pohled na znuděnou a rozteklou Uršulu už poněkud vytrhává. Taky by se hodil nějaký staffák, který by běhal po rotundě s mikrofonem, zvláště u přednášky, ve které je tolik vyžadován kontakt s publikem. To jsou ovšem triviální věci a já jsem pochopitelně rád, že vůbec nějaký záznam existuje.

Doplňující otázka: Doporučil bys nějaké moderní dílo populární kultury (anime, manga, film), kde je pojem shinigami užíván v původním smyslu? Existuje něco takového vůbec?

- Moti -
Celkově velice hezká přednáška. Nikdy by mě nenapadlo, že se dá vymyslet její obsah tak, aby skutečně seděla s jejím názvem. Jediná věc, která mě skutečně praštila jako nedostatek bylo zadání otázky v první půlce přednášky. Bylo to během shinigami vysvětlovačky. Grek se v podstatě zeptal, jak nejoriginálněji by diváci jakožto shinigami zabíjeli. Zadání bylo tak dlouhé a komplikované, že jsem si jeho pointu spíše vyvodil, než že bych si jí pamatoval a popravdě se divím, že diváci odpovídali správně … tedy pokud odpovídali. Druhá věc s tím spojená je spíše zamyšlení, jestli otevřené otázky v takhle velikém sále k něčemu jsou? Nic nikam pořádně nemůžou posunout ani aktivizovat diváky. Jediné, k čemu jsou, je prostor pro pár odvážných udělat si svých 5 - 10s slávy. Pro takové věci nemám pochopení. Předvádět se můžou celý víkend, tak ať mi neberou moji hodinku s Grekem, když se mám konečně příležitost něčemu přiučit. :D

- Daji -
Jediná vec, ktorá mi na prednáške vadila bol dosť vysoký počet použitých parazitných slov. Na posledných dvoch prednáškach na tohtoročnom animefeste (utvrdil som sa kontrolou záznamu zo streamu) bolo tých parazitných slov omnoho menej. K ostatným veciam nemám výhrady, faktografiu sme si zbežne overili cez google, intonácia a zrozumiteľnosť prednesu bola štandardne dobrá., nezaznamenal som nič čo by som tu musel spomenúť.

Můžete si dokonce zkusit report objednat stejně jako Grek. Stačí jen, aby byl dostupný záznam.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Grek1 Grek1 | E-mail | 7. května 2015 v 17:44 | Reagovat

Mockráte děkuji za splnění zadaného úkolu.

Zkusím na formě přednesu zapracovat, abych nesváděl k "jediné správné interpretaci". Zvláště když sám často diváky vyzývám, aby o udávaných informacích přemýšleli a podrobovali je kritickému hodnocení.

Případně angažuji krásné slečny, které budou chodit po pódiu s transparenty citace a intepretace, abych vizuálně odlišil, kdy se těchto věcí dopouštím.

Ohledně zapojení publika mě bohužel nenapadá moc jiných způsobů, jak přednášku pro diváky oživit, nežli ptaní se na běžné i obskurní otázky. Ono těch 5 - 10 sekund slávy může "příjemně narušit" profesorský monolog, ale uznávám, že na jasnějších formulacích si budu muset dát více záležet. Jinak samozřejmě přivítám návrhy či nápady.

Začínám uvažovat, že má Arian pravdu, když mi čas od času říká, že jsem v "učitelském módu".

Ano Daji bodnul si do místa, kde to bolí. Vím o nich a na mnohá parazitní slova si už dávám pozor, ale ono jich je tolik a stále přibývají. Poslední manifest byl ve znamení "dalo by se říci, že" a "paradoxně". Nu což, musíme holt zase do boje.

Ještě jednou díky za zhodnocení a samozřejmě pokud by Vás ještě něco napadlo, nějaká připomínka, návrh, apod neváhejte se mi ozvat.

2 Lusi Lusi | E-mail | Web | 10. května 2015 v 23:36 | Reagovat

Mně v přednášce chyběl jakýkoliv seznam zdrojů, případně jiných materiálů k tématu.
Jinak mě zarazil právě ten "dopis od Šinigamiho", to mi totiž přijde jako dost nepravděpodobná interpretace. Bohužel si můžu jen domýšlet selským rozumem a základní znalostí jazyka, když nevím, odkud bylo čerpáno, a nedaří se mi to dohledat, ale tipla bych, že u toho zmiňovaného dopisu bude prostě šinigami psáno s 紙(dopis) místo 神(božstvo) a bude se tedy jednat o "dopis smrti" (což by pěkně sedělo s tím dopisem na rozloučenou) a nikoliv dopis od šinigamiho - to by pak totiž muselo být něco jako "šinigaminogami":D

3 KatkaS KatkaS | Web | 21. června 2016 v 14:37 | Reagovat

Pěkná přednáška :-) Koukám, že v seznamu chybí ještě odškrtnout 3. japonské jídlo. Což třeba studené nudle soba? Ty se teď v létě hodí a jsou jednoduché. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
SEO