PragoFFest - Advik ZIMA 2015

4. května 2015 v 22:10 | Sykysan, Lusi |  REPORTY
Tak když máme za sebou ten Animefest, tak by se slušelo už vydat report na PragoFFest. :-D

Na začátek jen vysvětlení, proč report na PragoFFest/Advik ZIMA s tak velkým spožděním. A vysvětlení nebude nijak složité. Protože se mi prostě vůbec nechtělo. PGF nebyl zas tak zajímavý zážitek na to, abych do týdne vychrlil deset normostran. Takže tenhle report je totálně neuspořádanou skupinou výkřiků do tmy. Z tohoto důvodu (a časem osekaným vzpomínkám) není report na PGF chronologický.

PragoFFest jsem trávil netradičně mimo cylonskou skupinu a to ve skvělé společnosti Lusi, Jarníka a Sušenky. Především díky tomu byl fest nejen že snesitelný, ale dokonce velice zábavný. Bohužel ne zásluhou organizace.

Koncepce PragoFFestu mi osobně vůbec nevyhovuje, ale netvrdím, že je to tak špatně. PragoFFest je o dost uvolněnější (bavíme se ve srovnání s otaku cony), což je moc příjemné, ale podle mě tímhle uvolněním trpí přednášky. I když nemůžu přímo říct, že by byly špatné, tak je vidět naprosto odlišný přístup k tomu, co je považováno za kvalitní program. Jak je prý psáno v radách PragoFFestu pro přednášející, dnes nikoho informace nezajímají, dneska jde hlavně o show. A kdybych to neviděl na vlastní oči, tak si nejspíš facepalmem způsobím otřes mozku. Nejmíň tucetkrát jsem za fest řekl, že musím být neskutečně rozmazlený z otaku conů, když mi podobný formát programu a jeho plnění přijde naprosto směšné a nedostačující. Trochu pozitivní na tom ovšem je, ža atmosféra samotného Pragáče vás dřívě či později na tuhle úroveň naladí. Zjistíte, že nemusíte vůbec snižovat laťku očekávaní, protože neskáčete do výšky, hrajete si totiž na pískovišti. Jako příklad můžou sloužit dojmy na následující přednášky. První jsou Hudební trollové na Youtube od Portyho. Hodinka, ve které jsem se nasmál nejvíc za celý con, ale jen kvůli tomu, že "přednášející" pouštěl celou dobu vtipná hudební videa. Úplně stejně bych se nasmál doma u počítače. Žádná přidaná hodnota. O něco lépe byla připravena přednáška Community, nejlepší (meta)komedie ever od Arvineje. Tady byly aspoň videa doplněna přednášejícím o kusé informace. Přednášku jsem si užil, ale odcházel jsem z ní úplně prázdný. A to jsou reprezentativní vzorky toho, co se na PGF považuje za dobrý program.

Z Tlakshow vlogových příspěvků jste možná mylně nabyli dojmu, že tenhle report bude plný břitkých vtípků o Zenym a jeho harému. Nejspíš vás zklamu. Ano, na Advík ZIMA jsme chodili především kvůli Zenyho estrádám, ale já osobně z toho mám zpětně spíš smutek na duši. Nebál bych se Zenyho označit za typického mýtomana. I kdyby byly všechny jeho historky o bývalých a současných přítelkyních a milenkách pravda (o čemž upřímně pochybuji, protože mně naskakuje husí kůže jen při pomyšlení, že bych si o Zenyho měl opřít kolo), tak jeho vehementní vyprávění detailních příhod s nimi už je totálně za čárou jakéhokoliv dobrého vkusu (a že je to vždy minimálně 20% přednášky). V jeho přítomnosti by měla být každá dívka s trochou sebeúcty hluboce uražena a každý otaku by měl být upřímně smutný nad tím, že zrovna tenhle člověk nás zastupuje na akci, kde se potkávají všechny různé komunity. A ono přitom ne. Zeny nemá sice nijak oslnivou návštěvnost, ale má ji silně stabilní a rozhodně ne podprůměrnou. A i tak mě zaráží počet lidí, kteří se upřímně bavili a kterým se evidentně Zenyho přednášení líbí. Lépe řečeno to byli všichni kromě naší trolovací skupiny, která čítala čtyři lidi. Mýtus, který není podle mě ani trochu pravdivý je, že lidi kolem Zenyho si z něj utahují a své přátelsví jen předstírají. Já zaznamenal jen upřímné obdivovače a beta samce, kteří se na Zenyho lepí pod vidinou snadného úlovku. Takovou pověru musel rozšířit někdo s optimistickým pohledem na svět, který velice přeceňuje intelekt návštěvníků Zenyho přednášek. I o mně se dá dost pochybovat, protože jsem dobrovolně navštívil už sedm jeho klenotů a nepřímo tak tuhle pověru podporuju. Ale za prvé, se samotným Zenym nijak neinteraguji a za druhé jeho výkon poctivě rozcupuju a nebo ho raději ani nezmíním. Takže uznávám svou chybu. To je takové to jak upřímně opovrhujete bulvárem, ale abyste jím mohli opovrhovat, tak si přece musíte pravidelně kupovat Blesk.

Co se jeho přednášek týče, asi vás ničím nepřekvapím. Mahou Shoujo minulosti a budoucnosti byla politováníhodným vtipem. Zeny nemá ani přibližné ponětí o chronologii mahou shoujo děl. Všechny mahou shoujo jsou podle něj srdíčková a pro děti, až na Madoku, která je podle jeho slov dokonce slabým anime. Boobs improve everything byla přesně tak šovinistickou přednáškou, jak sliboval její název, s příkladnými ukázkami hraničícími se sexuálním obtěžováním. A jak správně předpokládáte, Co mě naučilo anime byla jen výčtem jeho oblíbených anime. Zenyho přednášky jsou jako televizní noviny na Nově. Plné sraček, překroucených faktů, lží a primitivních návnad. Vlastně nic, co bychom už nevěděli. Zbytek Adviku ZIMA byl víceméně podobně ubohý jako Zenyho přednášky. Částečně to bylo proto, že v jeho programové náplni se objevovala manga nebo anime (potažmo jakákoliv japonská kultura) asi jen v 50% případů. Namátkově jsme navštívili Korejské jídlo od Arisu (ne TÉ Arisu) což byla zvláště poučná přednáška, protože autorka popisovala korejské jídlo japonskými ekvivalenty. "Takže tyhle korejský nudle jsou jako japonský nudle a tyhle rolky jsou vlastně uplně to samý jako japonský rolky." Cosplay přednáška: Temná strana Gothamu slibovala v anotaci experimentální roleplayový zážitek točící se okolo méně známých záporáků komiksového Batmana. Takže to byla pochopitelně naprosto obyčená a nudná přednáška o těch nejprovařenějších záporácích Gothamu. To by byla v kostce linie Advik ZIMA.

Tak si říkám, že organizátoři PragoFFestu by měli vynaložit veškerou snahu, aby nemuseli svěřovat anime linii egomaniakovi, který si z ní dělá jen reklamu na sebe sama (Doslova! Na konci každé přednášky Zeny nezapomene zmínit adresu jeho fanklubu na facebooku, viz. Tlakshow vlog). Škodí to nejen naší komunitě, ale minimálně i renomé samotného festu. O tom, jak to vlastně se sestavováním programu bylo, vám poví Lusi, která situaci bez námahy zmapovala. Aneb důkaz, že všechno mohlo být úplně jinak. Jen kdyby organizace PragoFFestu nebyla líná a nevděčná (pro pochopení celého problému doporučuji přečíst si Pravdův článek pod linkem).

Kauza "nepovedlo se sehnat přednášející"

Asi 2 týdny před akcí se na FB eventu Pragoffestu objevila oficiální zpráva hlásající "Bohužel se nepodařilo sestavit program Advíku Zima tak bohatý, jak jsme si představovali, nenašli jsme vedoucí linií ani přednášející." To zvedlo internetové vlnky především mezi pražskými otaku (myšleno Mňangačiči, SPJK a přilehlý čajovnový vesmír), protože se mezi nimi nachází nejeden notorický přednášeč na anime conech, ale nikdo z nás netušil nic o tom, že by Advík/Pragoffest někoho sháněl. Nikdo nezaznamenal, že by se nějaké hledání vůbec konalo a vypátrat někoho, kdo by byl konkrétně osloven, se také nepodařilo.
Vyvstala otázka, kde tedy organizátoři hledali a jak intenzivně. Já tady tuším tak trochu zádrhel v dost rozdílné koncepci získávání přednášejících. My, otaku, jsme totiž z našich samostatných conů zmlsaní a zvyklí na to, že na přednášející se pořádá velká náborová kampaň. Výrazné upozornění na stránkách a aspoň 2 posty na facebooku, připomínající lidem, že i oni mají možnost si zapřednášet (a co pro to musí udělat). Některé anime cony mají své přednášející dokonce rozmazlené natolik, že se jim před akcí prostě osobně ozvou emailem, zda nemají zájem letos zase přednášet.
Akce FF serie (a opravte mě, pokud se pletu) spoléhají na již zažitý, léty ověřený systém registrace do Amberu, počítající s tím, že zájemci o přednášku si ji sami zadají do systému a to proto, že to už mají naučené z předchozích let nebo mají tak velký zájem přednášet, že si sami a včas zjistí co a jak. Pokud tedy "hledání" přednášejících probíhalo jen formou "zeptáme se pár lidí z letního advíku a počkáme, jestli se nám ještě sám někdo nepřihlásí", není se moc čemu divit, že se jich moc nenašlo (opět budu ráda, když mě někdo z organizátorů vyvede z omylu).
Wolfiimu to ovšem nedalo a tak se veřejně zeptal, čím to, že se nepovedlo najít vedoucí linií a přednášející. Dostalo se mu odpovědi od hlavního organizátora, která zvedla ze židle i mě: "Původní záměr byl jiný, ale nenašli se ani vedoucí linií, ani přednášející. Je to škoda, bohužel to jasně dokladuje rostoucí pasivitu fanoušků." Tohle házení viny primárně na pasivitu fanoušků vážně nemám ráda. Obzvláště v místech, kde mi přijde naprosto nepodložené. Můžu s čistým svědomím mluvit za Akicon, že přednášky musíme dokonce z kapacitních důvodů odmítat. Pokud vím, Animefest je na tom, co se týče přednášejících, podobně a Natsucon o ně taky nemá nijak nouzi. Tak můžou za to pasivní fanoušci? Nemohla být náhodou na vině velmi nízká informovanost a aktivita ze strany organizátorů v oslovování případných zájemců? Nebo třeba to, že celý Advík Zima, jak se tak profiloval, byl v komunitě považován spíš za smutný vtip, než za akci, na které by si člověk rád zapřednášel? Každopádně jsou to náměty k zamyšlení do příštího ročníku.

A já hned navážu. Tohle mi příjde jako ten nejvíc ultimátní fail, kterého se může organizátor dopustit. Protože hodit vinu na návštěvníky a fanoušky je podle mě ta nejkrystaličtější podoba lenosti a nevděčnosti jaké se může někdo dopustit. Já jsem profesionální "nespokojenec" a "stěžovatel" otaku conů nějakých sedm let a i když si umím představit, že při některých mých poznámkách musí organizátorům rotovat oči jako výhernímu automatu, tak na mě místo kamene vrhnou bochník chleba a ještě se ujistí, zda je pro mě dostatečně propečený. Říká se tomu PR. Kdyby někdo nevěděl, tak to je zkratka pro public relations a to je doslovně přeloženo "vztahy s veřejností". Stále se cítím být spíše návštěvníkem, ale pokud by mě chtěl někdo napadnout z lenosti a nevděčnosti, tak ho musím zdvořile umlčet. Na otaku conech už jsem odpřednášel čtyři přednášky, dvakrát jsem se podílel na vytvoření fanzinu pro Akicon, s cylony jsme zvládli dva herní workshopy, s Ruchií jsme několikrát přispěli do různých komiksových sborníků, krom cosplaye jsem vyzkoušel snad každou soutěž jako účastník, platím vstup na cony i když přednáším a jednou jsem pomáhal DanoviQ počítat hlasy do AMV soutěže. :-D A chtěl bych dělat víc, ale raději se držím zpátky, protože vím, že na to nemám. Ale tohle asi organizátoři Pragoffestu odmítají pochopit.

Návštěvník nenese zodpovědnost za váš con!!!

Jasně, takový návštěvník by se mohl možná líp chovat, ale rozhodně nemůže za neschopnost organizátora obstarat programovou náplň. Vždyť je to na hlavu! Organizátor zařizuje program - Organizátor program zařizuje pro návštěvníka - Organizátor nezvládá zařídit program, protože návštěvník je moc vytížený tím, být návštěvníkem - Z toho logicky plyne, že je to vina návštěvníka.

Ale jako správný spasitel jsem přišel s řešením! Máme před sebou nabitý conový rok. Určitě vás nezabije, když si po vzoru lightning talks nebo koutku krátkých experimentálních přednášek připravíte pětiminutovou přednášku pro své přátele o nějakém vašem oblíbeném tématu. Ve volných chvílích na conu si je můžete navzájem přednést nejen mezi přáteli, ale taky mezi neznámými lidmi při čekání ve frontách, můžete jimi přerušovat oficiální přednášky nebo jimi obšťasňovat bezradné vykonavatele potřeb u pisoárů (ideální místo, tam vám nikdo neuteče ze sálu). Kdo jste ochotní se ujmout anime linie na PragoFFestu nebo na ní aspoň přednášet, či připravit jinou formu programu, prosím zanechte v komentářích svůj email nebo jiný kontakt. Udělám z něj balíček a pošlu organizaci PragoFFestu, aby už nikdy nemuseli prožívat muka nad myšlenkou líného a nevděčného návštěvníka.

A teď konečně k tomu lepšímu.

Obrovské smeknutí sombrérem nebo nějakým ještě větším kloboukem si zaslouží dámy z Czech Hallyu Wave, protože i přesto, že jejich korejská linie byla většinu času liduprázdná, tak předvedly prefesionální přístup a měly jednu z nejlepších programových náplní celého PragoFFestu. Být organizátorem jakéhokoliv českého otaku conu, tak po nich skočím a už je nepustím. Chápu, že většina našich akcí si chce zachovat tu japonskou patinu, ale co si budeme povídat, Korea tam prosakuje (minimálně u Akiconu pravidelně). Navíc si nemyslím, že by kvůli vzrůstající popularitě kultury korejské, měla nějak trpět ta japonská. Naopak by se mohly krásně doplňovat (vždyť korejský jídlo je vlastně úplně to samý jako japonský!), protože minimálně ta populární zas tak odlišná není. K-pop poslouchám už nějaký ten měsíc, ale díky Czech Hallyu Wave jsem v tom teď až po uši. Uvidíme se minimálně na K-pop contestu! Své pozitivní dojmy přihodila i Lusi.

Když jsem někdy loni poprvé narazila na K-pop contest a zkusila o něm něco zjistit, byla jsem ohromena, jak je to obří světová akce a hlavně jak dobře se umisťují čeští reprezentanti. Zarazilo mě, jak málo se o tom všeobecně ví a hned jsem to chtěla navrhnout nějakému conu jako téma na přednášku, jak je po nich občas sháňka. Ideálně, aby to přednášela některá ze soutěžících.
No a než k tomu vůbec došlo, objevila se na PGF v rámci Hallyu Wave přednáška o této soutěži a to přímo od jejích organizátorek. A byla to rozhodně jedna z nejzajímavějších a nejzasvěcenějších přednášek z celé akce. Jen naprosto nechápu, jak je možné, že jsme tam snad celou první půlku byli úplně sami. Asi je ta informovanost veřejnosti ještě horší, než jsem si myslela.

Za zmínku stojí ještě game linie, která až na jednu vyjímku nebyla nijak extra oslnivá, ale přesto dokázala zabavit. Tou vyjímkou byla pak Jarníkova perfektní přednáška o Game Jamech. Informativní s přidanou hodnotou vhledu do toho, jak přesně se on sám účastní. Neměla ani jedno hluché místo, byla svižná a obsahovala i Jarníkův autistický humor (což znamená, že se člověk zasměje vtipu, který právě řekl, ale není si jistý, zda-li to náhodou nemyslel vážně. :-D)

A to nejlepší na konec! Zvrat v ději a šokující odhalení! Nejlepší linií PragoFFestu byl totiž Ponícon! Totální zjevení. Magická studna uprostřed hlubokého lesa beznaděje. To si tak projíždíte časový rozvrh a najednou narazíte na Bronies linii. No a nenapadne vás nic lepšího, než se tam vydat, abyste konečně viděli ty ubožáky, kteří musí mít evidentně nějaký psychický problém, když tak zbožně obdivují animovaný seriál pro dívky školou povinné. No to bude prostě pecka. Jdem se podívat na exoty. Hlavně nekrmit. Když konečně dorazíte do té nejzapadlejší třídy v přízemí, hned vás přepadne euforie, protože prostor se hemží oplácanými třicátníky v mikinách nebo cosplayích, kteří do jednoho vypadají jako abstinující pedofilové (dokonale jsem zapadl). Sem tam se mihne mladší ročník. To jsou ti, kteří vypadají do jednoho jako žáci prvního ročníku střední školy obor Správce sítí. Opatrně si sednete někam dozadu, ať to můžete hezky sledovat a... WTF??? Místo abstraktní freakshow dostanete vtipnou a poučnou cestopisnou přednášku Do Japonska za MLP, která byla paradoxně tou nejlepší otaku přednáškou na festu. Než se vzpamatujete, tak tu máte esejistické vyprávění Když se sny stávají realitou, které vás provede krizí středního věku jednoho průměrného Brony. Dojemný příběh o tom, jak se díky komunitě můžete stát kvalitnějším člověkem a vzít život do vlastních rukou. A tyhle klenoty jsou poslušně a se zaujetím konzumovány spořádanou skupinou přátel, kteří se nestydí si navzájem projevovat náklonnost. Totálně mě zamrzelo, že mě Poníci absolutně netankují, protože do takové komunity bych se rád připojil.

Tady bych to ukončil. Omlouvám se za neuspořádáný a informačně chabý report, rád odpovím na jakékoliv doplňující otázky, jejichž odpovědi by vyplnily mezery v samotném reportu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Grek1 Grek1 | E-mail | 2. dubna 2015 v 13:03 | Reagovat

Mám ten obrázek chápat tak, že se tvůj report z daných akcí omezuje na dramatický výkřik: "Kuma shocku!"?

2 Sykysan Sykysan | 2. dubna 2015 v 16:26 | Reagovat

Chápej to jako apríl, ale očekávěj na tomhle místě opravdový report. Stále si ovšem netroufám tvrdit kdy :-D

3 Clover Clover | Web | 6. května 2015 v 12:40 | Reagovat

Koukám, že jsem o nic nepřišla a nemusela mít černé svědomí z toho,že jsem byla lenivá dojet tu jednu zastávku na Modrou školu. :D

4 Lusi Lusi | E-mail | Web | 19. května 2015 v 23:55 | Reagovat

Tak jsme dnes byli v korejské restauraci a to popisování korejských jídel japonskými jsem úplně pochopila a je imho na místě, jelikož i v jídelním lístku tam občas ty japonské ekvivalenty měli psané (a nám to dost pomohlo se orientovat).
Zdá se, že japonská a korejská kuchyně se v určitých ohledech fakt dost prolínají. Akorát ta korejská je ostřejší :)

5 Sykysan Sykysan | Web | 20. května 2015 v 11:33 | Reagovat

Ale taky si myslím, že korejský jídlo je i něco víc než přirovnání k japonskýmu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
SEO